Polska ważnym graczem na rynku przewozów międzynarodowych

  Polska ważnym graczem na rynku przewozów międzynarodowych

  m

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Polska ważnym graczem na rynku przewozów międzynarodowych
  Międzynarodowe przewozy autokarowe to dziedzina transportu, która nie budzi większego zainteresowania w erze niedrogich biletów lotniczych. Mimo tego branża ma się znakomicie, a z liniami wywodzącymi się z Polski liczy się cała europejska konkurencja.
  Polska ważnym graczem na rynku przewozów międzynarodowych

  Współczesne autokary przedstawiają całkiem inny widok niż ten, który zapewne pamięta jeszcze wiele osób mających za sobą podróże w latach 80. i 90. Gwarantowany przez nie komfort jest porównywalny z wygodą podróżowania samolotami.

  W niemal każdym autokarze znajduje się barek, toaleta, klimatyzacja, odtwarzacz DVD i telefon pokładowy. Fotele często można rozłożyć do pozycji półleżącej. Coraz więcej przewoźników zapewnia także bezpłatny Internet podczas jazdy, a na wielu liniach jeżdżą obsługujący pasażerów piloci. Warunki nie w każdej linii są takie same, ale standard jest generalnie wysoki.

  Kto się liczy?

  - Pod względem wielkości sieci połączeń i jakości usług w Polsce przoduje Sindbad Eurobus. To marka znana nie tylko w naszym kraju, będąca dziś jedną z największych platform przewozowych w Europie – mówi Mirosław Nikolin, współwłaściciel BiletyAutokarowe.pl, czyli serwisu oferującego rezerwację biletów na autokary międzynarodowe.

  Firma, powstała z połączenia linii Sindbad i Eurobus, działa jako platforma przewozowa. Znaczy to, że oprócz świadczenia kursów we własnym zakresie zrzesza mniejszych przewoźników, którzy zapewniają odpowiednie standardy usług. Obecnie Sindbad Eurobus obsługuje przewozy do 29 krajów, korzystając z taboru liczącego łącznie około 250 pojazdów. Ten sam przewoźnik wysyła autokary do Danii i do Włoch; do Francji i do Wielkiej Brytanii. Nie należy się dziwić, że marka jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce.

  Sindbad Eurobus to linia największa, ale niejedyna spośród znanych za granicą. Ważnymi graczami są także Intercars Polska (połączenia ze 112 miastami w Europie), Agat (10 krajów poza Polską) czy Eurolines (13 krajów poza Polską).

  - Coraz większą popularnością cieszą się mniejsi przewoźnicy, który oferują połączenia między Polską a krajami mniej popularnymi, lecz intrygującymi podróżników. Mowa m.in. o Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze – dodaje Nikolin.

  Wygodniej u nas niż za granicą

  Polacy wybierający autokary międzynarodowe podróżują głównie w celach zarobkowych.

  – Turyści wolą samoloty, choć w sezonie wakacyjnym czy świątecznym popularne są przejazdy np. do Chorwacji – mówi współwłaściciel BiletyAutokarowe.pl. - W ostatnim czasie migranci zaczęli jednak napływać również do Polski, a nasz kraj stał się albo ich celem, albo przystankiem na drodze na Zachód.

  Jak mówi Nikolin, w minionych latach nastąpił błyskawiczny rozwój sieci połączeń między Polską a Ukrainą. Dziś każda większa linia oferuje połączenia do Lwowa i dalej, choć przed dekadą były one rzadkością, a w ich obsłudze specjalizowali się mali przewoźnicy.

  Co więcej, nawet jeżeli podróżnicy chcą pojechać np. do Czech, często rezerwują bilety właśnie w Polsce – ponieważ jest to prostsze, wygodniejsze i tańsze. Z tego powodu można spotkać coraz więcej ofert przejazdów na trasach Ukraina – Polska – Czechy.

  Sukces wynika z jakości

  Polskie linie autokarowe stały się synonimem jakości, ponieważ przewoźnicy po prostu muszą o nią dbać. Nawet jeśli założyć, że Polacy są przyzwyczajeni do bardziej surowych warunków podróży, nie tylko oni są pasażerami na trasach międzynarodowych. Jeśli firmy chcą być konkurencyjne, muszą spełnić oczekiwania najbardziej wybrednych podróżnych – tych zaś jest wielu.

  Przewozy międzynarodowe cieszą się popularnością, gdyż są tańsze niż loty, wygodne, a przy tym pozwalają dotrzeć prosto do celu zamiast na oddalone od miast lotniska. Dopóki w tym względzie nic się zmieni, bilety autokarowe będą sprzedawać się tak dobrze, jak dziś – z pożytkiem dla polskich firm.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama