Sony Xperia XZ: Fantastycznie i wyraźne fotografie bez...

  Sony Xperia XZ: Fantastycznie i wyraźne fotografie bez filtrów

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sony Xperia XZ: Fantastycznie i wyraźne fotografie bez filtrów
  Sony Xperia XZ Foto to najnowszy i obecnie najmocniejszy model flagowego smartfona japońskiego producenta. Odświeżono w nim design, wprowadzono kilka nowości, ale to właśnie aparat gra w nim pierwsze skrzypce. Nowa Xperia XZ to urządzenie idealne do robienia ostrych i fantastycznych zdjęć.
  Sony Xperia XZ: Fantastycznie i wyraźne fotografie bez filtrów

  Od kilku lat możemy zaobserwować trend, w którym nowoczesne smartfony przejmują różne role, stając się tym samym urządzeniami wielofunkcyjnymi. Już nie tylko możemy rozmawiać, wysyłać wiadomości, przeglądać Internet, zarządzać firmą, ale także robić zdjęcia, które jakością dorównują tym robionym profesjonalnym sprzętem. Wprawdzie parametry smartfona wciąż ustępują aparatom fotograficznym, ale producenci nie ustają w staraniach i przynajmniej amatorzy fotografii mogą wzbogacić domowe albumy o wyraźne zdjęcia w doskonałej jakości.

  Model Sony Xperia XZ wyposażony jest w aparat, który ma sobie poradzić nawet z największymi wyzwaniami stojącymi przed osobą "strzelającą fotki". Czy to będzie słabe oświetlenie, czy moment pełny dynamizmu – w efekcie mają być ostre zdjęcia nawet ruchomych obiektów z idealnie odwzorowanymi kolorami, które nie będą potrzebowały dalszej obróbki fotograficznej.

  Aparat o trzykrotnie większej precyzji

  W modelu Sony Xperia XZ zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, które finalnie wpływają na jakość wykonanej fotografii. Wymienić należy między innymi technologię potrójnego przetwarzania obrazu, która analizuje warunki i dostosowuje się do nich, co pozwala uzyskać zawsze doskonałe ujęcie.

  Analiza obrazu opiera się na przewidywaniu ruchu obiektu po to, aby był on jak najostrzejszy i uniknąć tak zwanego efektu ducha, kiedy to postacie są rozmazane, ponieważ się poruszyły, lub przedmioty bądź architektura mają nieostre krawędzie. W utrzymaniu ostrości na obiekcie pomaga laserowy czujnik (autofocus), który mierzy odległość do obiektu i gwarantuje wyraźny obraz nawet w warunkach słabego oświetlenia. W aparacie znajduje się jeszcze czujnik RGBC-IR odpowiedzialny za pomiar kolorów i danych podczerwieni, który pozwala dostosować balans bieli i uzyskać realistyczne i naturalne barwy.

  Więcej o możliwościach fotograficznych Sony Xperia XZ można znaleźć na stronie: https://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-xz/.

  Parametry aparatu Sony Xperia XZ

  W urządzeniu została zastosowana matryca o rozdzielczości 23 Mpx oznaczona jako IMX300. Aparat główny robi zdjęcia wielkości 22,8 Mpx w proporcji 4:3 oraz 20,1 Mpx w proporcji 16:9 oraz nagrywa filmy 4K UHD. Posiada zoom 8x. W odniesieniu do poprzednich flagowych modeli Xperia nowością jest przedni aparat 13 Mpx wykonujący zdjęcia w rozdzielczości 4128 x 3096 px i wideo 1920 x 1280. W takich urządzeniach ważny jest również sprzętowy spust migawki aparatu oraz maksymalna szybkość migawki (1/4000), która umożliwia robienie ostrych zdjęć w ruchu.

  Jasny wyświetlacz Full HD

  Wszystkie modele Xperia Z mają jasne wyświetlacze, które wyświetlają obraz w doskonałej jakości w sposób, który najbardziej odzwierciedla to, co jest przed aparatem i ukazują efekt finalny zdjęcia bądź wideo. Większość wyświetlaczy zakłamuje obraz, co szczególnie widoczne jest w momencie, gdy nie ma wystarczającego oświetlenia. Często potem okazuje się, że uwieczniony materiał jest po prostu za ciemny lub za bardzo oświetlony (tak zwane „przepalone” zdjęcia), mimo że na wyświetlaczu jego jakość była doskonała.

  W Sony Xperia XZ dzięki wyświetlaczowi Full HD Reality Display można zobaczyć rzeczywisty obraz. Wyświetlacz porównywalny jest jakością do najlepszych telewizorów HD. Obraz jest ostry, o realnych kolorach oraz tak bardzo wyraźny, że bez problemu można w czasie rzeczywistym określić, czy materiał będzie zadowalający. Pozwala również to kontrolować ujęcia – precyzyjny wyświetlacz umożliwia dostrzeżenie najmniejszych niedociągnięć.

  Elegancki smartfon do robienia zdjęć

  Sony Xperia XZ to elegancki smartfon, który świetnie leży w dłoni, a przy tym ma ładny design. W wersji MineralBlack ma czarną obudowę, która odbija światło i mieni się na ciemny kolor fioletowy. Sama obudowa jest wodoszczelna i wykonana jest z różnych materiałów, które zapewniają jej wytrzymałość i wodoszczelność. Zastosowano między innymi poliwęglan w korpusie oraz stop aluminium Alkaleido o lekko matowej i chropowatej powierzchni, który ułatwia trzymanie urządzenia w dłoni (nie wyślizguje się). Xperia XZ ma certyfikat IP68, jest więc odporna na wodę i kurz.

  Półka wyżej: Xperia XZ Premium

  Podczas konferencji Mobile World Congress w lutym 2017 roku firma Sony zaprezentowała model Xperia XZ Premium, który jest pierwszym na rynku telefonem z ekranem 4K HDR (5,5-calowym pokrytym powłoką Gorilla Glass 5) oraz procesorem ośmiordzeniowym Qualcomm Snapdragon 835 z układem graficznym Adreno 540. W Polsce cena rynkowa tego urządzenia wynosi około 4000 zł, jednak wynikać ma ona z zastosowania najnowocześniejszych technologii. Dowodem na to ma być fakt, że wersja premium została określona najlepszym inteligentnym urządzeniem zaprezentowanym na targach. Innowacyjny jest przede wszystkim ekran – dzięki rozdzielczości 4K można na nim wyświetlać materiały HDR.

  Podsumowując, Sony Xperia XZ została stworzona dla wszystkich tych, dla których fotografia to coś więcej niż dokumentacja codziennych wydarzeń. Zdjęcia wykonane aparatem Xperia stają się małymi dziełami sztuki, które zwalniają z konieczności dalszej obróbki. Za jednym kliknięciem uzyskuje się fantastyczne ujęcie, które można od razu puścić w świat za sprawą mediów społecznościowych lub wzbogacając domową kolekcję fotografii.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama