Ważne
  Tajlandia – tropikalne plaże, buddyjskie świątynie i......

  Tajlandia – tropikalne plaże, buddyjskie świątynie i... nowoczesne metropolie?

  Artykuł sponsorowany

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tajlandia
  Azja kusi swoim klimatem i egzotyką. Coraz więcej turystów z Europy wybiera właśnie ten kierunek na swoje wymarzone wakacje. Tajlandia jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków, jeżeli chodzi o Azję Południowo-Wschodnią. Powód jest prosty – to kraj bezpieczny, po którym łatwo się podróżuje, jedzenie jest pikantne i egzotyczne, a mieszkańcy przyjaźni i zawsze uśmiechnięci. Jakie jeszcze atrakcje skrywa przed podróżnikami Tajlandia?
  Tajlandia

  Wyspa Phuket – rajska perła południa

  Plaża Kamala, Phuket Tajlandia

  Plaża na wyspie Phuket, Tajlandia

  Wyspa Phuket, widok na morze

  Nie sposób odwiedzić Tajlandii i nie wybrać się na wyspę Phuket. To najsłynniejsze kąpielisko w całym kraju i jednocześnie największa wyspa Tajlandii. Co przyciąga wszystkich w to jedno szczególne miejsce? Przede wszystkim klimat jak z bajki – plaże pełne białego piasku, lazurowa woda, gorący klimat i tropikalna roślinność. To miejsce, które jednocześnie zadowoli osoby lubiące spędzać wakacje na plaży oraz te, które wolą aktywny odpoczynek. Wyspa jest bardzo różnorodna – szerokie plaże oraz te małe, romantyczne, ukryte między skałami, zatoki, wzgórza, jeziora, półwyspy i cyple. Phuket pokrywa również duża sieć tras rowerowych, z których chętnie korzystają mieszkańcy i turyści.

  Klimat wyspy różni się od reszty kraju. Na Phuket mieszają się wpływy chińskie tajskie, muzułmańskie, koloniale oraz rdzennych mieszkańców. Z tego powodu wyspa ma swoją odrębną historię, kulturę, architekturę i kuchnię, różną od tej w innych zakątkach Tajlandii. Jedynym minusem wyspy jest jej wielkość. Aby dobrze ją poznać i poczuć jej specyficzny klimat potrzeba naprawdę dużo czasu. A inne atrakcje Tajlandii również kuszą (http://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia).

  Bangkok – miasto o wielu obliczach

  Bangkok nocą z lotu ptaka, Tajlandia

  Bangkok nocą, wieżowce, Tajlandia

  Około 900 km od wyspy Phuket leży Bangkok, stolica Tajlandii. Turyści odwiedzający stolicę często dziwią się jak tak wiele kontrastów, może egzystować obok siebie w jednym mieście. Bangkok to połączenie tradycji i nowoczesności. Tuż obok świątyń i tętniących życiem targów wznoszą się wysokie budynki i międzynarodowe hotele. Jakie niespodzianki kryje w sobie Bangkok?

  Jedną z atrakcji, od której warto zacząć poznawać miasto jest rejs po rzece Menam lub podróżowanie po niej promem i łodziami ekspresowymi. Wzdłuż rzeki znajduje się wiele słynnych zabytków. Jednym z nich jest Świątynia Świtu (Wat Arun) uchodząca za największą atrakcję Bangkoku i jego symbol. W skład Wat Arun wchodzi pięć bogato zdobionych wież, mierzących nawet do 104 metrów wysokości.

  Kolejnym miejscem, do którego warto się wybrać jest wyspa Rattanakosin. Znajdują się tam najstarsze zabytki Bangkoku, reprezentujące oryginalną tajską architekturę i sztukę. Można tam zobaczyć największą świątynię w Tajlandii tak zwaną Świątynię Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaeo), w której znajduje się 45-centymetrowy posąg Buddy, uważany za skarb narodowy Tajlandii. Na Starym Mieście można zobaczyć również Wielki Pałac Królewski otoczony wysokim murem. Aż do połowy XX wieku zajmował go król, zanim przeniósł swoją siedzibę do pałacu Chitralada. Stare Miasto kusi również Galerią Narodową i Muzeum Narodowym.

  Innym ciekawym miejscem jest muzeum sztuki azjatyckiej znajdujące się w domu amerykańskiego architekta i przedsiębiorcy Jima Thompsona. Budynki muzeum zbudowano z drewna tekowego w tradycyjnym tajskim stylu, co samo w sobie jest już atrakcją. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość poznania historii słynnego architekta, który pod koniec swojego życia zaginął w malezyjskiej dżungli.

  Egzotyczne jedzenie i pływające targi

  Jedzenie uliczne - Tajlandia, Bangkok

  Osoby zainteresowanie turystyką kulinarną nie zawiodą się na Tajlandii. Tajska kuchnia ma wielu wielbicieli, a to z powodu aromatycznych przypraw, żywych kolorów oraz dostępności do świeżych produktów, które dla przeciętnego Europejczyka są bardzo egzotyczne. Jednymi z najbardziej polecanych potraw w Tajlandii jest makaron Pad Thai z krewetkami, białe curry z mleczkiem kokosowym, sticky rice z mango, tajskie naleśniki z bananem i czekoladą oraz kokosowe placki. Podczas pobytu nie można również nie spróbować ostrej zupy z mleczkiem kokosowym Tom Kha Gai, kurczaka na patyku z grilla oraz krewetek z czosnkiem i pieprzem. Przechadzając się ulicami, bez problemu można kupić krojone, świeże owoce, ryby z grilla i owoce morza. Tajlandia nie zawiedzie również osób szukających wyzwań kulinarnych. Smażone owady, węże lub pająki? Tutaj to jak najbardziej możliwe!

  Pływający targ w Damnoen Saduak, Tajlandia

  Pływający targ w Damnoen Saduak, Tajlandia

  Jedną z bardzo znanych atrakcji związanych z tajskimi potrawami jest pływający targ w Damnoen Saduak. Nadaje się on jednak tylko dla osób, którym niestraszne poranne wstawanie. Aby w pełni poczuć klimat dawnego handlu na wodzie najlepiej pojawić się w kanałach bardzo wcześnie rano i wyjąć dla siebie łódkę. W ten sposób można ominąć największy tłok i bez problemu zobaczyć cały targ.

  Świątynie Buddyjskie w Tajlandii

  Tajlandia - świątynia Wat Phra Chetuphon (Odpoczywającego Buddy)

  Nie ma Tajlandii bez świątyń. Wspomniana wcześniej Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaeo) to tylko jedna z wielu wspaniałych budowli kryjących w sobie posągi Buddy. Bardzo znaną świątynią jest Wat Pho (Wat Phra Chetuphon), czyli Świątynia Odpoczywającego Buddy. W środku budowli znajduje się monumentalny posąg Wielkiego Mistrza w momencie osiągania nirvany. Posąg ma wysokość 15 metrów, długość aż 46 metrów i jest w całości pozłacany. Na szczególną uwagę zasługują stopy Buddy, na których wygrawerowano starożytne symbole ozdobione macicą perłową.

  Tajlandia - świątynia Wat Suthat

  Inne ciekawe świątynie to Wat Suthat (miejsce urzędowania bramińskich kapłanów; znajdujący się w świątyni posąg buddy zrobiony jest z kolorowych szkieł i pozłacany) oraz świątynia na Phu Khao Thon, czyli Złotej Górze. Wspinając się na szczyt góry, modlący się muszą zadzwonić w każdy z szeregu mijanych dzwonów. A na szczycie, w świątyni, znajdują się złote figurki Buddy, które wierni oklejają złotymi płatkami oraz gdzie przynoszą dary pod postacią świeżych owoców, kwiatów lotosu oraz kadzideł. Dla każdego mieszkańca Europy tajska ceremonia i modlitwy będą bardzo ciekawe i egzotyczne.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama