Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 245 przeszczepów rogówki wykonano w ubiegłym roku w sosnowieckim Szpitalu Św. Barbary

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu w 2021 roku wykonano 245 przeszczepów rogówki.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu w 2021 roku wykonano 245 przeszczepów rogówki.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arch. DZ, WSS nr 5, Pixabay
245 przeszczepów rogówki, w tym 11 przeszczepów pediatrycznych wykonano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu w 2021 r. To wiodący w ilości wykonanych przeszczepów biowitalnych ośrodek medyczny w kraju. Przeszczepy rogówki pozwalają pacjentom cieszyć się wzrokiem, pomimo poważnych uszkodzeń tego narządu.

Do przeszczepu potrzebny jest dawca

Jak informują lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Świętej Barbary w Sosnowcu, ubiegły rok był bardzo udany, pod względem liczby przeszczepów rogówki. Przeprowadzono ich w tym czasie 245. Z tej liczby aż 11 to przeszczepy wykonane dzieciom.

Przeszczep rogówki to poważny zabieg, który ratuje wzrok. Wykonuje się go wówczas, gdy leki, chirurgia zachowawcza stożka rogówki i sieciowanie nie są już w stanie wyleczyć rogówki. Większość przeszczepów rogówki powoduje znaczną poprawę wzroku przez wiele lat lub całe życie. W przypadku odrzucenia lub niepowodzenia przeszczepu operację można powtórzyć.

- Przeszczepienie rogówki jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na zastąpieniu patologicznie zmienionej tkanki rogówkowej chorego (biorcy) zdrową, odpowiednio konserwowaną tkanką, pobraną od dawcy – tłumaczy dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, Kierownik Oddziału Okulistyki WSS5.

Nie przeocz

Choroba zaczęła się nagle...

Pacjentami sosnowieckiego WSS nr 5 byli m.in. Kornelia z Krakowa, Karina z Wrocławia i Kamila z Wadowic. Ich problemy zaczęły się od narastającego stożka rogówki. Pomimo zastosowania procedur mających na celu zahamowanie dalszego narastania stożka, konieczny okazał się być przeszczep.

Kornelia z pierwszym zaburzeniem widzenia zetknęła się niespodziewanie w wakacje 2019 roku. Po przebudzeniu zobaczyła rozmazaną plamę przed okiem. Kilka dni później po wizycie u okulisty rozpoznano u niej stożek rogówki, którego leczenie musiało zakończyć się interwencją chirurgiczną – w tym przypadku przeszczepem.

- Na oko nie widziałam praktycznie nic, miałam straszną mgłę. Po wizycie w poradni docent Dobrowolski powiedział, że w moim przypadku konieczny będzie przeszczep. Miałam z tym straszny problem, bo nie mogłam się z tym etycznie pogodzić. Uważałam, że nie zasługuję na taki dar, by ktoś poświęcił dla mnie część swojego ciała. Przeszczepy to w Polsce nadal temat tabu. Ja nauczyłam się o tym mówić i robię to głośno. Prowadzę warsztaty w szkole dla uczniów, mające na celu budowanie świadomości donacyjnej wśród młodzieży. Stożek rogówki jest chorobą obuoczną, stąd muszę być pod stałą kontrolą lekarza okulisty. Jak pokazuje moja historia postęp tej choroby jest bardzo szybki, mój stan uległ pogorszeniu w ciągu zaledwie kilku miesięcy – podkreśla Kornelia.

Dziecku wbiła się do oka kredka

Jedenastoletnia Agata podczas zabawy uległa wypadkowi. W oko wbiła jej się kredka. Konieczna była operacja, wszczepienie implantu soczewki oraz przeszczep rogówki. Pacjentka sosnowieckiej placówki poza marzeniem o zostaniu w przyszłości zawodowym fotografem rozwija swoje pasje również muzycznie podczas gry na gitarze. Dlatego podkreśla, że przeszczep rogówki nie jest wydarzeniem, które było w stanie jakkolwiek ją życiowo ograniczyć.

- Budowanie świadomości i przełamywanie społecznego tabu w tematyce przeszczepów leży w naszym interesie, interesie społeczeństwa. Dzięki nim jesteśmy w stanie każdego roku w naszym szpitalu wykonywać ponad 200 przeszczepów rogówek zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Obecnie istnieje wielka potrzeba podnoszenia świadomości ludzi, że warto oddawać narządy potrzebne chorym, dla których przeszczep jest ostatnią szansą na drugie życie – podkreśla dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, Kierownik Oddziału Okulistyki WSS5.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera