Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babiogórski Park Narodowy udostępni szlaki dla narciarzy w masywie Babiej Góry. Kiedy otwarcie?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Szlaki narciarskie na Babiej Górze otwarte od soboty.
Szlaki narciarskie na Babiej Górze otwarte od soboty. Pixabay
Szlaki narciarskie na Babiej Górze zostaną otwarte dla narciarzy już w sobotę, 4 lutego. - Rok ten jest rokiem pilotażowym, będziemy się bacznie przyglądać, jak narciarze stosują się do zasad przestrzegając regulamin Parku - czytamy w komunikacie Babiogórskiego Parku Narodowego. W naszej galerii znajdziecie mapę z przebiegiem szlaków narciarskich w BgPN.

Uwaga! Szlaki narciarskie na Babiej Górze otwarte od soboty

Jak poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych przedstawiciele Babiogórskiego Parku Narodowego, już od 4 lutego udostępnione zostaną szlaki dla narciarzy w masywie Babiej Góry w ramach pilotażowego sezonu zimowego 2022/2023. Babiogórski Park Narodowy zaznaczył, że nie udostępni całości Babiej Góry, lecz część obszaru partii szczytowych. Wprowadzone ograniczenia nie mają na celu utrudnienia poruszania się po masywie, ale wynikają z dbałości o babiogórską przyrodę.

- Musimy pamiętać, że każdy rodzaj turystyki, w tym także turystyka narciarska może mieć niekorzystny wpływ na zwierzęta, rośliny, czy też pokrywę glebową. Przy zbyt małej warstwie śniegu narty mogą uszkodzić roślinność, czy to na kopule szczytowej, w kosodrzewinie, czy w niższych położeniach - tłumaczą specjaliści z BgPN.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Trasy narciarskie na terenie Parku zostały wytyczone w taki sposób, aby zapewnić zwierzętom maksymalny komfort i spokój. Uwzględniono zarówno te, które są aktywne w zimie, jak i osobniki, które zapadają w sen zimowy.

Zasady poruszania się na nartach po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego

Zasady poruszania się na nartach po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego zostały zawarte w regulaminie. Szusować będzie można nie później niż do 31 marca. Osoby poruszające się na nartach po trasach narciarskich zobowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, w sposób szczególny do:

  • zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu;
  • dostosowania swoich zamierzeń i planów do umiejętności, aktualnych warunków atmosferycznych, prognozy pogody, komunikatu lawinowego dla danego obszaru, stosowania się do zaleceń i ograniczeń wynikających z zagrożenia lawinowego;
  • używania sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności;
  • bezzwłocznego informowania służby GOPR o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

- Rok ten jest rokiem pilotażowym, będziemy się bacznie przyglądać jak narciarze stosują się do zasad przestrzegając regulamin Parku - zwracają uwagę przedstawiciele BgPN.

Zakaz poruszania się pieszo na trasach narciarskich

Na trasach narciarskich obowiązuje zakaz poruszania się pieszo, w tym również na rakietach śnieżnych (trasa narciarska: Krowiarki - Sokolica - Krowiarki; trasa narciarska Markowe Szczawiny - Zawoja Markowa na odcinku Dejakowe Szczawiny - Dolny Płaj). Z kolei na szlakach pieszych udostępnionych do uprawiania turystyki narciarskiej obowiązuje pierwszeństwo ruchu pieszego.

O terminie zakończenia udostępniania BgPN dla turystyki narciarskiej władze Parku mają poinformować z tygodniowym wyprzedzeniem. Z uwagi na potrzeby ochrony przyrody oraz bezpieczeństwo odwiedzających, niektóre szlaki mogą zostać okresowo zamknięte dla narciarskiego ruchu turystycznego.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR apelują o rozwagę i przypominają o specyfice prowadzenia wypraw i akcji ratunkowych w masywie Babiej Góry

- W partiach szczytowych działania ratunkowe prowadzone są bez użycia mechanicznych środków transportu (skuter, quad), co znacząco wydłuża czas dotarcia do potencjalnych osób poszkodowanych. Możecie polegać tylko na szybkości i sile ratowników - informuje GOPR Beskidy.

Warto pamiętać także, że na Babiej Górze pogoda może zmienić się diametralnie w bardzo krótkim czasie i zazwyczaj na gorszą, a nie na lepszą. Absolutną podstawą jest właściwe wyposażenie. Niezbędne w górach zimową porą będą m.in.: odzież chroniąca przed wychłodzeniem, dodatkowe źródła światła, powerbank, aplikacja Ratunek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera