Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank podpowie rozwiązanie [EKSPERT PODPOWIADA]

Sławomir Zaremba
Co z kupionym mieszkaniem, opłatami za czynsz oraz zaciągniętym kredytem? Kto ma obowiązek go spłacać? Czy można się "zrzec" mieszkania obciążonego kredytem? Z takimi pytaniami stykam się w mojej praktyce nagminnie w związku z planowanym rozwodem stron.

Umowa kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania łączy strony, które ją zawarły, czyli najczęściej obydwoje małżonków oraz bank, który kredytu udzielił. Umowa ta wiąże strony nawet po ustaniu małżeństwa rozwiązanego przez rozwód. Rozwiedzeni małżonkowie w dalszym ciągu mają obowiązek spłacania zaciągniętego kredytu. #Obowiązek ten wynika z odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w wyniku zawarcia umowy kredytu na zakup mieszkania, nie zaś ze stosunku małżeństwa, które zostało rozwiązane. #W sytuacji, gdy jedno z małżonków chce się wyprowadzić z mieszkania lub już to zrobiło, w dalszym ciągu zobowiązane jest do pokrywania rat kredytu bankowego wraz z drugim kredytobiorcą - byłą żoną czy mężem.

Ten rodzaj odpowiedzialności nosi miano odpowiedzialności solidarnej i polega na tym, że każdy ze zobowiązanych umową dłużników solidarnych odpowiada za zobowiązanie - czyli za kredyt do pełnej jego wysokości ze swojego majątku obecnego i przyszłego. Wierzyciel, czyli bank, może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie lub od każdego z osobna i dopiero zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników - zwalnia pozostałych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozmowa z przedstawicielem banku i opracowanie strategii działania.

Rozwiązań może być kilka - byli małżonkowie mogą sprzedać mieszkanie i z uzyskanych pieniędzy spłacić kredyt w całości; jedno z byłych małżonków może pozostać w mieszkaniu i spłacać kredyt, a drugie wyprowadzi się. Oto przykładowe rozwiązania. #Należy jednak pamiętać, że każde z przyjętych rozwiązań wymaga zgody banku - jako kredytodawcy-wierzyciela - na zmiany w zawartej wcześniej umowie kredytu.

Zawsze, niezależnie od sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest dokonanie podziału majątku wspólnego małżonków - w drodze postępowania sądowego. Przy prowadzeniu tego typu postępowań warto korzystać z pomocy adwokata, ponieważ takie postępowania są skomplikowane, a ich wynik możemy "odczuwać" jeszcze długo po zakończeniu sprawy w sądzie.
(JJ)


*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
*Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty