Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank Żywności daje paczki na święta. Ostatni raz

Michał Wroński
arc
Dzięki Świątecznej Zbiórce Żywności około 2500 rodzin w całym regionie nie musi się martwić o to, co podać na wielkanocny stół

Dziesiąta edycja Wielkanocnej Zbiórki Żywności okazała się największym sukcesem w historii tej akcji. W trakcie pierwszego kwietniowego weekendu w sklepach na terenie 25 miast województwa śląskiego zebrano ponad 23 tony różnego rodzaju produktów spożywczych, czyli ok. 30 procent więcej niż przed rokiem.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Wroński: Nie damy, bo oszczędzamy? Zależy komu

- Dzięki temu będziemy mogli przygotować ok. 2500 świątecznych paczek. Trafią one głównie do rodzin wielodzietnych za pośrednictwem współpracujących z nami organizacji pozarządowych z całego regionu - zapowiada Janusz Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności, który koordynował zbiórkę.

Z końcem maja mogą zawiesić działalność

Rekordowa świąteczna zbiórka może być jednak ostatnią, jaką przeprowadzi Śląski Bank Żywności. Organizacji w dalszym ciągu brakuje bowiem 100 tysięcy złotych koniecznych, by dotrwać do drugiego półrocza, gdy (z kilkumiesięcznym poślizgiem) rozpocznie się realizacja unijnego programu pomocowego PEAD. Paradoksalnie pieniądze nie są potrzebne na pozyskanie żywności.

- Niemal codziennie odbieramy telefony z propozycją przekazania jakichś towarów - mówi Szczęśniewski. - Tyle że do funkcjonowania potrzebujemy jeszcze magazynów na żywność i samochodów, którymi będzie można ją rozwieźć. I na to właśnie brakuje pieniędzy - dodaje Szczęśniewski.

Już z początkiem roku Bank - o czym pisaliśmy w styczniu - ograniczył z 40 do 12 tysięcy liczbę osób korzystających z pomocy. - A jeśli nic się nie zmieni, to z końcem maja trzeba będzie zawiesić działalność - stwierdza Szczęśniewski.

Ziszczenie się takiego scenariusza nieuchronnie pociągnie za sobą pogłębienie się skali ubóstwa i problemów społecznych w naszym województwie. Tymczasem już dziś - jak podkreśla specjalizująca się w polityce społecznej dr Ewelina Wiszczun z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego - co trzecie przychodzące do szkoły dziecko jest głodne.

- Choć cały region jawi się często jako dość bogaty, to występują w nim pewne zauważalne enklawy ubóstwa - mówi dr Wiszczun.

Pieniędzy nie było, nie ma i zapewne nie będzie

Od przeszło pół roku Śląski Bank Żywności próbuje zainteresować swoją sytuacją Urząd Marszałkowski w Katowicach. Jak na razie niczego jednak nie wskórał. Urzędnicy marszałka w ubiegłym roku zaproponowali ubieganie się o tzw. mały grant, ale jego wysokość (10 tys. zł) zupełnie nie odpowiadała skali potrzeb, więc organizacja nawet nie startowała do konkursu. Jednak w tym roku więcej pieniędzy na politykę społeczną nie będzie. Wręcz przeciwnie.

- Obecnie nie ogłaszamy żadnych grantów na realizację zadań z zakresu polityki społecznej. Nie ma na to pieniędzy - przyznaje Magdalena Kociołek z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. I podpowiada, by brakujących 100 tysięcy złotych poszukać raczej w budżetach miast współpracujących z Bankiem.

- Tyle że my nie działamy na rzecz jednego miasta, lecz pełnimy służebną rolę dla całego regionu - odpowiada Szczęśniewski.

Problemy są tylko u nas. Inne regiony sobie radzą

Całej tej sytuacji ze zdziwieniem przygląda się Marek Borowski, prezes Polskiej Federacji Banków Żywności, która zrzesza 31 takich instytucji. Jak przyznaje, żaden z pozostałych banków nie sygnalizował mu podobnych kłopotów, jak Śląski.

- Już dawno udało im się dogadać z samorządami bądź partnerami biznesowymi i dzięki ich pomocy powinny prze-trwać ten trudny okres - twierdzi Borowski.

- Branie przedsiębiorców na litość już dawno nie działa - zastrzega dr Ewelina Wiszczun.

- Biznes generalnie jest dość wrażliwy społecznie, a przy tym coraz bardziej stara się dbać o swój wizerunek, lecz współpraca z sektorem pozarządowym musi zostać sformalizowana nieco inaczej niż kiedyś - radzi dr Wiszczun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera