MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barbary, Baśki, Barbórki, jak przed rokiem, spotykają się na imieninach by wspomnieć swoją świętą

Teresa Semik
W zeszłym roku Barbara Ptak oprowadzała imienniczki po swoim niezwykłym muzeum
W zeszłym roku Barbara Ptak oprowadzała imienniczki po swoim niezwykłym muzeum Arkadiusz Ławrywianiec
To drugie, wspólne imieniny Barbar na Śląsku. Rozpoczną świętowanie dziś wczesnym popołudniem. Będzie koncert, msza i chóralne "Sto lat". Krąg Barbar Śląskich przełamuje tradycję męskich karczm piwnych, organizowanych przy okazji Barbórki.

Mile widziane są Barbary w każdym wieku, każdej profesji i z każdego kąta świata. Początek świętowania dziś, 2 grudnia o godzinie 15.30 w kościele Piotra i Pawła w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. Imieniny rozpoczną się koncertem Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia". Potem będzie uroczysta msza w intencji wszystkich Barbar i górniczej braci, z udziałem orkiestry dętej kopalni Mysłowice-Wesoła.

Barbary przełamują tradycję karczm piwnych organizowanych wyłącznie w męskim gronie przy okazji Barbórki. Jak mówi Barbara Stawowczyk, była nauczycielka, poszerzają to święto o element kobiecości.

To drugie, wspólne imieniny Barbar. Panie skrzyknęły się przed rokiem, bo trochę pozazdrościły Krystynom, które od lat wspólnie obchodzą swoje imieniny, i też postanowiły się zintegrować. Na początku miejscem ich spotkań było tylko Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków w Katowicach. Teraz Krąg Barbar Śląskich gościnę znalazł przy Bractwie Gwarków Związku Górnośląskiego w Katowicach, przy ul. Kilińskiego. I to z Bractwem Gwarków, a więc w męskim gronie, świętować będzie tegoroczne imieniny. Jak wiadomo, na karczmy piwne panie nie są wpuszczane.

- Bracia gwarkowie nazwali nas żartobliwie swoimi siostrami - przypomina Barbara Surmanowa, animatorka kultury, sprawczyni spotkań śląskich Barbar.

Bractwo Gwarków Górnośląskich prowadzi Barbarom śląskim stronę internetową (http://www.gwarkowie.pl/krag-barbar-slaskich).
Po mszy z okazji imienin i Barbórki odbędzie się spotkanie towarzyskie, podczas którego prof. Bronisław Barchański z AGH opowie o kulcie św. Barbary w świecie, a Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji w Knurowie - o kulcie św. Barbary na Śląsku.

Krąg Barbar Śląskich jest głównie kręgiem towarzyskim. Panie spotykają się nie tylko przy okazji imienin, ale raczej kameralnie, a z nie zpompą, jak Krystyny. W ostatnim roku, na przykład, spotkały się podczas wieczoru literackiego poetki Barbary Gruszki-Zych. Razem wybrały się także do Teatru Śląskiego na spektakl Thomasa Bernharda "Siła przyzwyczajenia", w którym gra imienniczka - Barbara Lubos.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!