Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbórka 2013: Kompania Węglowa świętuje, górnicy drżą o miejsca pracy

Aldona Minorczyk
Aldona Minorczyk
Barbórka 2012 Kompanii Węglowej
Barbórka 2012 Kompanii Węglowej Arek Gola
Pracownicy Kompanii Węglowej świętują dzisiaj Barbórkę. Zanim jednak zagrają górnicze orkiestry, zaczną się uroczystości, przemówienia, biesiady – warto zastanowić się nad tym co czeka firmę. Powodów do świętowania jest niewiele. Kompanię Węglową czeka restrukturyzacja.

Kompania Węglowa dzisiaj świętuje Barbórkę. A zarząd Kompanii Węglowej przyjął wczoraj projekt programu restrukturyzacji spółki. Dzisiaj dokument trafi do Rady Pracowników, a pod koniec przyszłego tygodnia otrzyma go strona społeczna. Kompania Węglowa w programie do 2020 roku planuje między innymi łączenie kopalń, alokację pracowników i sprzętu, likwidację niektórych świadczeń oraz zamrożenie płac.

ZOBACZ KONIECZNIE, JAK KOMPANIA WĘGLOWA ŚWIĘTOWAŁA BARBÓRKĘ W 2012 ROKU:
KOMPANIA WĘGLOWA NA BARBÓRKĘ ZAPROSIŁA DO OPERY

Trwają też rozmowy w sprawie ewentualnej sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ten zakład wymaga w najbliższych latach ogromnych nakładów. Kompania nie ma tych pieniędzy.

CO CZEKA KOMPANIĘ WĘGLOWĄ W PRZYSZŁYM ROKU? CZYTAJ TUTAJ

Tymczasem atmosfera w spółce gęstnieje za sprawą związków zawodowych, których nie satysfakcjonują rozwiązania proponowane przez zarząd. Po otrzymaniu projektu restrukturyzacji związki mają podjąć decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego w spółce. Działa już sztab protestacyjno-strajkowy i obowiązuje pogotowie strajkowe. W środę w kopalniach i zakładach KW odbyły się masówki informacyjne, podczas których związkowcy przedstawili załogom sytuację w spółce. Czym to się skończy? Trudno dzisiaj powiedzieć.

Sytuacja Kompanii nie jest bynajmniej łatwa. Dlatego planowane są głębokie zmiany, w tym alokacja załóg, łączenie zakładów oraz zwolnienia kilkuset pracowników administracji. Pracownicy zatrudnieni przy wydobyciu nie muszą martwić się o swoje stanowiska.

Tomasz Tomczykiewicz, wiceszef resortu finansów tak dla DZ komentuje, to co dzieje się w Kompanii: – Górnictwo czekają bardzo poważne zmiany, nie da się uniknąć głębokiej restrukturyzacji. Dotyczy to zwłaszcza śląskiego górnictwa, bo węgiel lubelski i Bogdanka dużo lepiej reagują na problemy, wyprzedzają je, rozwiązują. W naszym regionie górnictwo zamiast być liderem zmian pozwala, aby wyprzedzało go życie. Obserwuję to, co dzieje się w Kompanii Węglowej. Zmiany są konieczne i idą w dobrym kierunku, ale mogłyby być jednak odważniejsze. W tym leży problem. Wiem, że bez współpracy ze związkami zawodowymi, dobrej woli z ich strony będzie trudno. To jednak musi się udać, bo chodzi o miejsca pracy i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Pewne zmiany muszą nastąpić, by wydobycie węgla po prostu było opłacalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty