Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja księdza Jana Machy. Uroczystość odbędzie się w listopadzie w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ksiądz Jan Macha zostanie beatyfikowany w listopadzie 2021 roku. Uroczystość odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Ksiądz Jan Macha zostanie beatyfikowany w listopadzie 2021 roku. Uroczystość odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. mat. pras.
Śląski ksiądz i męczennik Jan Macha zostanie beatyfikowany. Uroczystość była przesunięta przez pandemię. Nowy termin zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Beatyfikacja odbędzie się 20 listopada w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Beatyfikacja księdza Jana Machy w Katowicach

Śląski kapłan i męczennik Jan Macha zostanie beatyfikowany. Ta ważna uroczystość odbędzie się 20 listopada 2021 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Nowy termin uroczystości zaaprobował papież Franciszek, a datę potwierdził Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Mszy św. beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – kard. Marcello Semeraro.

- Beatyfikacja jest bez wątpienia bardzo ważnym wydarzeniem dla naszego Kościoła lokalnego. Cieszę się, że nasz Hanik zostanie ogłoszony błogosławionym. Długo na to czekał, my zresztą także. Mam nadzieję, że to wydarzenie stanie się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji w tym niełatwym czasie wychodzenia z pandemii – zaznacza abp Wiktor Skworc.

Z tej wyczekiwanej wiadomości cieszy się również ksiądz Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego. - Czas pandemii pokazał nam, że musimy uczyć się cierpliwości. Czekaliśmy więc cierpliwie na decyzję w sprawie daty beatyfikacji. Teraz prośmy Opatrzność, żebyśmy mogli bez przeszkód uczestniczyć w wyniesieniu na ołtarze męczennika z Górnego Śląska – mówi ks. Bednarski. - Potrzebne nam są trwałe punkty odniesienia i wyraźne świadectwo tych, którzy oddali życie z miłości do Chrystusa. To może pomóc nam odnowić zapał wiary – dodaje.

Beatyfikacja księdza Machy miała odbyć się 17 października 2020 roku. Niepewne sytuacja pandemiczna w kraju sprawiła, że została przesunięta. Wierni będą musieli poczekać ponad rok od pierwszej daty. Takie ważne wydarzenie przyciągnie do katedry mnóstwo wiernych. Przygotowaniami do beatyfikacji kieruje powołany w 25 lutego 2020 zespół organizacyjny, który z wraz wybuchem pandemii musiał ograniczyć działalność i aktywność.

- Wprowadzone obostrzenia uniemożliwiały przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie. Zależało nam, aby każdy chętny wierny mógł osobiście wziąć udziału w tej uroczystości – powiedział ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 i trwał do 5 września 2015 roku. Następnie odpowiednią dokumentacje złożono w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Akta sprawy zostały publicznie otwarte 16 marca 2016 i rozpoczął się wtedy etap rzymski procesu beatyfikacyjnego. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku.

Ksiądz Jan Macha - śląski kapłan i męczennik

Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 w Starym Chorzowie w rodzinie mistrza ślusarskiego Pawła i jego żony Anny z d. Cofałka. Z czwartej klasy miejscowej szkoły podstawowej przeszedł do państwowego gimnazjum klasycznego w Królewskiej Hucie i w 1933 roku zdał maturę. Chciał wstąpić do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, ale z powodu nadmiaru zgłoszeń nie został przyjęty. Zapisał się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku odnowił wniosek, który został uwzględniony. Ukończył studia teologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim broniąc pracy magisterskiej "Monografia parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie". Jan Macha przyjął święcenia kapłańskie 25 czerwca 1939 roku.

Nie przeocz

Przez dwa miesiące pełnił zastępstwo w rodzinnej parafii. Później 10 września został wikarym w kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami okupacji. Po licznych aresztowaniach, gestapo zwrócili uwagę na księdza Machę w grudniu 1940 roku. Z listu kleryka Joachima Guerlera, który został przemycony z mysłowickiego obozu do jego rodziców, możemy dowiedzieć się, że w Macha był wzywany do gestapo w Zielone Świątki, jednak nie mieli wszystkich dowodów, więc został puszczony wolno.

5 września 1941 ksiądz Jan Macha został aresztowany w Katowicach. Znaleziono przy nim sprawozdanie z czerwcowej akcji charytatywnej z wyszczególnieniem Rudy, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik. Przesłuchano go i umieszczono w obozie przejściowym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 przed sądem doraźnym w Katowicach odbyła się rozprawa, na której ksiądz Macha i kleryk Guertler zostali skazani na śmierć przez ścięcie.

W przededniu śmierci ks. Macha napisał list do swoich rodziców i rodzeństwa, ogłoszony w 8. numerze „Gościa Niedzielnego" z 1951 roku.

- Jest to moje ostatnie pismo. Po 4 godzinach nastąpi moje stracenie... Pogrzebu mi nie użyczą, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze Nasz - czytamy w liście.

Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Symboliczny grób księdza Jana Machy znajduje się na cmentarzu w Chorzowie Starym.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera