Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja księdza Jana Machy. Wierni zgromadzili się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach na uroczystej mszy świętej

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Beatyfikacja ks. Jana Machy w Archikatedrze Chrystusa Króla w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Beatyfikacja ks. Jana Machy w Archikatedrze Chrystusa Króla w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
W sobotę 20 listopada w Archikatedrze Chrystusa Króla odbywają się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jana Machy. Od rana w katedrze gromadzili się wierni, którzy chcieli uczestniczyć w powitaniu kapłana w gronie błogosławionych. W uroczystościach bierze udział rodzina błogosławionego księdza Jana Machy.

20 listopada w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla odbywają się uroczystości beatyfikacyjne księdza Jana Machy, męczennika, bohatera podziemia, który został stracony 3 grudnia 1942 roku, pozostając wiernym wartościom, które niósł przez całe życie. Wierni od rana gromadzą się w Archikatedrze. Można oczekiwać, że w mszy świętej weźmie udział kilka tysięcy osób.

Otwarcie katedry dla uczestników Mszy świętej beatyfikacyjnej nastąpiło już o godz. 8. Czuwanie modlitewne poprzedzające Eucharystię rozpoczęło się godzinę później. Większość miejsc w archikatedrze będzie ogólnodostępna.

W uroczystościach beatyfikacyjnych, które odbywają się w Archikatedrze Chrystusa Króla uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz kościelnych na czele z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, prymas Wojciech Polak i kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Biskupów, wiernych i przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych przywitał arcybiskup Wiktor Skworc, który specjalne słowa skierował do kard. Marcello Semeraro, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Arcybiskup Wiktor Skworc poprosił świątobliwość papieża Franciszka o przyjęcie do grona błogosławionych księdza Jana Franciszka Machę.

Beatyfikacja ks. Jana Machy: przebieg uroczystości

Sylwetkę ks. Jana Machy w trakcie mszy przedstawił ks. Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego.

- Ksiądz Jan Macha łączył posługę kapłańską z działalnością charytatywną. Sława jego męczeńskiej śmierci zaczęła się roznosić już w czasie wojny - mówił ks. Damian Bednarski.

Po przedstawieniu sylwetki nowego błogosławionego kardynał Marcello Semeraro odczytał słowa papieża Franciszka, który wyraził zgodę na przyjęcie księdza Jana Machy w poczet błogosławionych kościoła katolickiego. Dzień wspomnienia błogosławionego wyznaczono na 2 grudnia. Wspomnienie ma być obchodzone w miejscach i w sposób zgodny z prawem kanonicznym.

Następnie odsłonięto specjalny obraz. Autorem wizerunku sługi Bożego ks. Jana Machy, który zostanie odsłonięty w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej jest prof. Antoni Cygan, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obraz zawiśnie następnie w kaplicy śląskiego seminarium duchownego w Katowicach, którego patronem ma zostać ogłoszony męczennik.

Na ołtarz wniesiono również relikwie błogosławionego. Jedną z relikwii, jedną z nich była zakrwawiona chusteczka ks. Machy, którą gestapowcy przekazali rodzinie po wykonanym wyroku śmierci. Drugą relikwią był różaniec wykonany własnoręcznie przez duchownego z więziennego siennika oraz palka – element bielizny kielichowej, którym celebrans zwyczajowo nakrywa kielich w czasie Mszy św. Wśród relikwii znalazł się również ostatni list pisany do rodziców na cztery godziny przed śmiercią.

Kardynał Semeraro: "Karta prawdziwie heroicznej wiary i miłości na Górnym Śląsku"

Homilię kardynała Marcello Semeraro, która została napisana po włosku, odczytał biskup Marek Szkudło.

- Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemie, nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity. Siostry i bracia, słowa Ewangelii św. Jana wprowadzają nas w sedno celebracji, na której spotykamy się dzisiaj w Wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata w poświęconej jemu katowickiej Katedrze – mówił podczas homilii kardynał Marcello Semeraro.

- Św Augustyn to nauczanie Jezusa o ziarnie pszenicy skomentował: „Był tym ziarnem, które miało umrzeć, aby się rozmnożyć. Świadectwo, które Jan Franciszek Macha, dzisiaj błogosławiony, złożył Panu Jezusu w historii kościoła na Górnym Śląsku stanowi kartę prawdziwie heroicznej wiary i miłości. On również obumarł jak ziarno pszenicy. Przez system nazistowski, pełen nienawiści, do tych, którzy sieją dobro, został zamordowany, aby przekazać współczesnemu człowiekowi, że ziemskie panowanie przemija, a trwa Królestwo Chrystusa, którego najwyższym prawem jest przykazanie miłości – dodawał kardynał Semeraro, podkreślając, że błogosławiony ksiądz Jan Macha żył, wypełniając przykazanie miłości.

- Oddał życie za Królestwo Chrystusa – mówił kardynał. - Nawet jeżeli błogosławiony zmarł zgodnie z ludzką logiką przedwcześnie, jego nadzieja pełna była nieśmiertelności i pokoju.

Kardynał Marcello Semeraro wyraził podziw dla postawy księdza Machy, który nawet w obliczu śmierci, wyrażał troskę o swoich bliskich. - Proszę Wszechmogącego, drodzy rodzice, aby Was pocieszył. Bo mi niczego nie jest tak żal, jakbym widział Wasze smutne twarze i przejęte bólem serca. Mam nadzieję, że Pan Bóg Was pocieszy – pisał do rodziców bł. ksiądz Jan Macha.

- Jak cenny jest dzisiaj jego przykład, jakże cenne jest jego nauczanie – mówił kardynał Semeraro, przypominając, że bł. ksiądz Macha nie przechodził obojętnie wobec żadnej tragedii, niosąc pomoc innym. - W podzielonym społeczeństwie, gdzie indywidualizm i heroizm wydają się coraz bardziej umacniać z powodu braku autentycznych i szczerych relacji, nasz błogosławiony przypomina, że Chrystus będzie nas sądził za miłość i dobro, które uczyniliśmy.

W homilii przytoczono fragmenty ostatniego listu błogosławionego księdza Jana Machy do rodziców: „ To jest mój ostatni list. Za 4 godziny wyrok będzie wykonany. Kiedy więc ten list będziecie czytać, mnie nie będzie już między żyjącymi! Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie.”

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera