Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą zmiany w programie "Za życiem". "Uwzględnimy sytuację kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji"

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Zmiany w programie "Za życiem" zapowiedział we wtorek, 2 lutego, na antenie radia RMF FM Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, który kieruje zespołem międzyresortowym opracowującym nowelizację. - Uwzględnimy sytuację kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji - zapewnia.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego 22 października ubiegłego roku orzekli, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku, który dopuszczał aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. W styczniu tego roku wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Mimo iż decyzja wywołała w całej Polsce falę protestów kobiet i popierających je mężczyzn.

Protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Katowicach. Kobiety sprzeciwiają się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Strajk Kobiet w Katowicach przeciwko zaostrzeniu prawa aborc...

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, zapowiedział we wtorek, 2 lutego, na antenie RMF.FM, że od połowy listopada trwają prace nad zmianą rządowego programu "Za życiem". Nowelizację opracowuje zespół międzyresortowy i niebawem poznamy wyniki jego prac. Nie podał jednak konkretnej daty.

Zapewnił za to, że chce, aby zwiększyły się nakłady dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci.

- Jak się mówi: chcemy, żeby te dzieci się rodziły, to musimy zmienić to, co działo się do tej pory, czyli że niepełnosprawność oznacza wykluczenie rodzica oraz obniżenie standardu materialnego do granic ubóstwa - podkreśla.

Program "Za życiem": zmiany oznaczać będą nowe zadania dla samorządów

Dzień wcześniej w Radiu Maryja zapowiedział, że modyfikacji może ulec wsparcie z Funduszu Solidarnościowego, w tym m.in. kwestia opieki wytchnieniowej. Jak wyjaśnił, na taką formę pomocy czeka wielu rodziców niepełnosprawnych dzieci.

W praktyce miałoby to wyglądać tak, że "asystent lub osoba, która potrafi się zająć osobą niepełnosprawną, przyjdzie do domu i rodzic będzie miał kilka godzin wolnego. Istnieje również możliwość, że osoba niepełnosprawna będzie odwieziona do miejsca, gdzie będzie mogła przebywać całą dobę".

- Dzięki temu rodzice będą mogli wyjechać nawet na kilka dni odpoczynku. Wcześniej w ogóle nie było takich rozwiązań. W tym roku program „Za Życiem” jest szeroko realizowany przez samorządy i organizacje pozarządowe. Dopiero kiedy wprowadzimy to jako obowiązkowe zadanie dla samorządów, wtedy będzie on powszechnie dostępny. Teraz, jeżeli samorząd nie przystąpi do programu, to my nic nie możemy zrobić - zwrócił uwagę Wdówik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera