Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benefis z okazji jubileuszu 100. urodzin Tadeusza Baruckiego [ZDJĘCIA]

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego, wybitnego architekta, dokumentalisty i historyka sztuki, w czwartek 23 czerwca w Auli głównej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach odbył się benefis jubilata. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego, wybitnego architekta, dokumentalisty i historyka sztuki, w czwartek 23 czerwca w Auli głównej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach odbył się benefis jubilata. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego, wybitnego architekta, dokumentalisty i historyka sztuki, w czwartek 23 czerwca w Auli głównej na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej w Katowicach odbył się benefis jubilata. Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej „Korzenie architektury”, której autorem jest Tadeusz Barucki oraz pokaz filmu biograficznego o życiu jubilata.

W trakcie benefisu, po laudacji i życzeniach, odbył się wykład i wystawa fotograficzna Tadeusza Baruckiego pt.: „Korzenie architektury”. Zgromadzeni goście mieli także okazję zobaczyć film biograficzny zrealizowany w 2020 roku w ramach projektu „Portrety filmowe architektów Górnego Śląska drugiej połowy XX wieku. Kolekcja.”, w którym Tadeusz Barucki opowiada o swoim życiu, podróżach i architekturze.

Organizatorem benefisu z okazji 100. urodzin Tadeusza Baruckiego był Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Partnerem projektu było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami wydarzenia byli: Krajowa Izba Architektów RP, Śląska Okręgowa Izba Architektów RP, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Oddział Katowicki Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tadeusz Barucki

Tadeusz Barucki to ceniony architekt, podróżnik i badacz światowej architektury współczesnej. Urodził się 13 czerwca w Białymstoku, skąd jego rodzina przeprowadziła się do Sanoka, gdzie w 1939 roku ukończył Państwowe Gimnazjum im. Królowej Zofii. Od 1944 do 1949 roku studiował matematykę, historię sztuki i architekturę na najlepszych uczelniach wyższych w kraju, m.in.: na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Politechnice Warszawskiej i krakowskiej AGH.

Po studiach pracował w Polsce jako pracownik naukowy w Instytucie Urbanistyki i Architektury w Warszawie oraz architekt w państwowych biurach projektowych, m.in. w Biurze Projektów Przemysłu Węglowego w Krakowie i w Biurze Studiów I Projektów Komunikacji w Warszawie. W latach 1956-1961 pełnił funkcję sekretarza generalnego Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Zaangażowany był w liczne działania na rzecz polskiego środowiska architektonicznego.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Od początku lat 60. rozpoczęła się jego aktywność poza granicami kraju. Tadeusz Barucki wiele podróżował i odwiedził w sumie aż 70 krajów. W trakcie swoich podróży wykładał na uczelniach i w stowarzyszeniach architektonicznych na całym świecie. Swoimi obserwacjami dzielił się z kolegami po fachu i był prawdziwym oknem na świat dla środowiska architektów w Polsce.

Podróże Tadeusza Baruckiego zaowocowały wielkim materiałem badawczym o nieocenionej wartości - to kilkuset artykułów i kilkadziesiąt książek poświęconych architekturze światowej. Znajdowały się w nich nazwiska oraz najnowsze trendy i realizacje z wielu różnych miejsc. Była to unikatowa, niedostępna w tamtym czasie wiedza, nie tylko dla polskich architektów, a z jego badań korzystali również twórcy z całego bloku wschodniego. W trakcie swoich podróży Tadeusz Barucki stworzył również kilka filmów krótkometrażowych i kilkaset przeźroczy fotograficznych dokumentujących pracę wielu architektów XX wieku.

- Dzięki wieloletniej i bliskiej przyjaźni z Henrykiem Buszko, Aleksandrem Frantą oraz Jerzym Gottfriedem był częstym gościem na Śląsku, doskonale znał tutejsze środowisko architektoniczne, a powstająca śląska architektura była mu bardzo bliska - przypomina Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteka Śląska.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo