Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benzyna coraz droższa, a na gaz z łupków nie ma co liczyć

Sławomir Cichy
Marek Barczyński
Po polskich drogach jeździ ponad 2,5 mln aut z instalacją gazową LPG czyli na mieszance propan-butan. To europejski rekord. A jeszcze dwa lata temu prymat w tej dziedzinie należał do Turcji, a my musieliśmy zadowolić się drugim miejscem.

Przy wciąż rosnącej cenie benzyny i stabilnym kursie gazu zdaje się on być paliwem przyszłości dla Polaka. Wystarczy przypomnieć za ekspertem rynku paliw z e-petrol.pl Jakubem Boguckim, że od listopada cena autogazu utrzymuje się na niezmienionym poziomie - 2,85 zł/l.

Tym bardziej, że dla LPG alternatywy nie widać. Okazuje się, że autogaz mógłby być jeszcze tańszy, gdybyśmy zaczęli inwestować w CNG czyli instalacje i stacje do płynnego gazu ziemnego.

PALIWO JEST ZA DROGIE, ABY DOJEŻDŻAĆ DO PRACY - CENY PALIW

Tymczasem monopolista na polskim rynku w tej dziedzinie - PGNiG nie zamierza rozwijać sieci stacji z tym paliwem a nawet postanowiła niektóre istniejące zamknąć mimo, że według szacunków po uruchomieniu wydobycia gazu ziemnego z łupków pozostanie spora nadwyżka.

Różnica między LPG a CNG polega też na tym, że mieszankę ten pierwszy importujemy. Głównie z Rosji, Ukrainy i Kazachstanu, co może wpływać na wahania cen, a skroplony gaz ziemny czyli metan moglibyśmy produkować z nadwyżek krajowego taniego surowca.

W tej chwili w całej Polsce działa zaledwie 28 stacji CNG, z czego nie wszystkie dostępne przez cała dobę, najczęściej przy przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej. Nic więc dziwnego, że nasz kraj uważany jest za białą plamą na europejskiej mapie skroplonego metanu.

Najtańsze stacje paliw [CZYTELNICY POLECAJĄ]

W Niemczech według danych Eurostatu działa blisko 900 takich stacji, we Włoszech 770, a we Francji 130. Po polskich drogach jeździ zaledwie 1,7 tys. aut napędzanych tym paliwem jako alternatywą dla benzyny i są to głównie pojazdy używane, importowane z Niemiec oraz autobusy. Ostatnio oferty w przetargu na dostawę 40 autobusów napędzanych CNG złożyło Miejskie Przedsiębiorstw Komunikacyjne w Rzeszowie. - Do przetargu zgłosiły się firmy m.in. z Hiszpanii, Skandynawii, Australii, Indii, Turcji i Polski - mówi rzecznik UM w Rzeszowie Maciej Chłodnicki.

Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan. Jego zawartość w gazie ziemnym wynosi nawet 98 proc. resztę stanowią etan, propan, azot i butan. Dzięki takiemu składowi spalanie w silnikach nie stwarza większych problemów. Nie występują w nim, podobnie jak w LPG, żadne dodatki, które mogłyby wpływać na zawartość szkodliwych składników spalin a liczba oktanowa sięga 120, co zwiększa elastyczność i moc auta. Jednocześnie auta przechodzą wyśrubowane normy czystości spalin Euro5.

W Częstochowie na stacjach protestowali kierowcy

Kierowcy zablokowali kilka stacji paliw w Częstochowie. Protestowali przeciwko paliwowej drożyźnie.
Ok. 80 kierowców spotkało się na parkingu przy Parku Lisiniec, potem protestujący pojechali na stacje paliw. Najpierw ustawili się w kolejce na stacji BP przy ul. Popiełuszki, gdzie każdy zatankował za złotówkę. Później płacili, jedli po hot-dogu, myli szyby i odjeżdżali robiąc rundę wokół stacji. I znów podjeżdżali i tankowali. - Protestujemy przeciwko działaniom rządu - mówił Paweł Klajn, kierowca. BM

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!