Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidy na weekend. Czerwonym szlakiem z Bielska-Białej na Hrobaczą Łąkę – ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Weekend w Beskidzie Małym.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Weekend w Beskidzie Małym. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kamil Lorańczyk
Hrobacza Łąka wznosi się na wysokość 828 m n.p.m. w Beskidzie Małym, gdzie położona jest między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. To popularny punkt wypadowy dla turystów, a zwłaszcza mieszkańców Kóz. Na szczycie stoją 35-metrowy krzyż i platforma widokowa, a nieco niżej znajdują się schronisko i klimatyczny punkt piknikowy.

Gdzie w Beskidy? Spacer czerwonym szlakiem ze Straconki na Hrobaczą Łąkę

Początek czerwonego szlaku na Hrobaczą Łąkę znajduje się w dzielnicy Straconka w Bielsku-Białej, nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia, a dalej urokliwych Bulwarów Straceńskich.

W okolicy jest kilka parkingów. Pierwsze metry biegną po asfalcie, następnie nieutwardzoną drogą i wzdłuż drewnianych płotów, by wkroczyć do lasu, gdzie już teraz jest niemal w pełni zielono. Na początku trzeba pokonać kilka podejść – mniej lub bardziej stromych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ten wymagający etap kończy się jednak po wyjściu z wąskiej ścieżki pośród drzew na szeroką leśną drogę. Potem szlak wznosi się delikatnie, można mieć wrażenie, że podróż przebiega „po płaskim”. No prawie, bo są też krótkie podejścia – na przykład przy „Ambonce Pani Jolci”. Mimo to drewniana konstrukcja stoi stabilnie. Widać, że została wykonana z dbałością o detale i raczej z prywatnej inicjatywy. Podziwiać z niej można między innymi Bielsko-Białą – kilka zdjęć z ambonki znalazło się w galerii.

Szlak czerwony prowadzi następnie do wierzchołka Gaiki, który wznosi się na wysokość 808 m n.p.m. Stąd – według informacji na oznaczeniu – do Hrobaczej Łąki pozostaje godzina spaceru. Ten odcinek w większości przebiega płasko, ale w rejonie przełęczy „U Panienki” nagle opada aż do 710 m n.p.m. To dość nieprzyjemne zejście. Na pewno trzeba zachować ostrożność stawiając kroki na kamieniach lub liściach wciąż pokrywających szlak.

Przy słonecznej pogodzie ostatni odcinek do szczytu może dostarczyć więcej słońca. To wreszcie choć trochę odkryty teren, jednak i tak gęsty las sprawia, że pokaźnych rozmiarów stalowy krzyż na Hrobaczej Łące widoczny jest niemal w ostatnim momencie, gdy już stoimy praktycznie przed nim.

Krzyż mierzy 35 metrów i waży prawie siedem ton. Po zapadnięciu zmroku włączają się światła – dwadzieścia białych i dwa czerwone. Tuż obok dobudowana została platforma widokowa, choć może trafniej tę konstrukcję nazwać podestem, z którego widać panoramę Beskidu Małego, a także między innymi Kozy i Bielsko-Białą.

Schronisko na Hrobaczej Łące

Niedaleko, około 100 m dalej, położone jest „schronisko”, które ma status domu turystyczno-rekolekcyjnego. Tuż nad nim rozciąga się trawiasta działka, a z kolei obok zlokalizowane są miejsce na ognisko i punkt widokowy. W pogodny weekend można tu spotkać turystów, a zwłaszcza mieszkańców Kóz, którzy w dużej mierze upodobali sobie Hrobaczą Łąkę. To właśnie z tej miejscowości wiedzie popularny szlak, zdecydowanie krótszy niż ten ze Straconki.

Przy schronisku rozciąga się panorama na południe: na Jezioro Międzybrodzkie, okoliczne wzgórza Beskidu Małego oraz wysokie masywy Beskidu Żywieckiego.

Szlak ze Straconki zdecydowanie wymaga sportowego ubioru, odpowiedniego obuwia, przydadzą się również kijki trekkingowe, które zapewnią stabilności i pomogą na stromych podejściach. Długość trasy wynosi 14 km, a czas przejścia około 4 godziny i 40 minut.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty