Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Giną pszczoły - winne GMO! Od dziś protesty

Marlena Polok-Kin
Bogdan Kułakowski/ARC DZ
Czy Polska dołączy do krajów Unii Europejskiej, gdzie zakazano wprowadzania roślin transgenicznych? O to zabiegają przeciwnicy GMO. Najgłośniej będzie na granicy w Cieszynie

Akcja Giną pszczoły - STOP GMO nabiera rumieńców. I to w całym kraju. Czerwony autobus wyposażony w sprzęt do wyświetlania filmów i prezentacji objedzie wsie, miasteczka i miasta. Wszystko po to, by pokazać, na czym polega zagrożenie i dlaczego giną pszczoły.

Już krąży w województwie śląskim. Już odwiedził kilka gmin w powiecie gliwickim. Duże zainteresowanie jest ze strony nauczycieli biologii, młodzieży, ale także pszczelarzy. Organizatorzy liczą jednak, że trafią przede wszystkim do rolników. Bo to oni podejmą decyzję, czy wysiać na swoim polu kukurydzę modyfikowaną genetycznie.

Zapraszamy do autobusu, w którym obejrzą filmy i prezentacje oraz wysłuchają wykładów nt. zagrożeń GMO (organizmów modyfikowanych genetycznie). W trasę wyruszyli najlepsi specjaliści! - podkreśla odpowiedzialna za akcję w naszym województwie Anna Szmelcer.

Spotkania przynoszą dla ich organizatorów kolejne, zatrważające informacje: w niektórych miejscowościach regionu z dwustu pni (rodzin pszczelich) pozostało... dwadzieścia!

Akcja Giną pszczoły-STOP GMO nagłaśnia to wszystko po to, by przekonywać, dlaczego trzeba protestować przeciwko uprawnom roślin transgenicznych, które przyczyniają się do drastycznego zmniejszenia populacji pszczół.

Akcję przygotowały znane organizacji ekologiczne i działające na rzecz zdrowej żywności (m.in. Koalicja Polska Wolna od GMO, która reprezentuje tysiące Polaków - ponad 400 podmiotów -organizacji i specjalistów).

- Zdecydowaliśmy się na tę akcję z uwagi na kluczowe znaczenie problemu dla zdrowia Polaków, ochrony środowiska i konkurencyjności polskiego rolnictwa. To ostatnia chwila, aby działać, zanim wiosną nieświadomi zagrożeń rolnicy wysieją GMO na polskie pola! - przekonuje Sir Julian Rose, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC.

Z kolei Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych w trosce o los pszczół i skutki do jakich może dojść w wyniku ich śmierci, ostrzega przed pochopnym wprowadzeniem roślin transgenicznych na terenie Polski i postuluje aby nasz kraj wprowadził zakaz na uprawy GMO, podobnie jak zrobiło to już 7 krajów w Unii Europejskiej.
(W Europie Szwajcaria, Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Grecja, Węgry i Luksemburg, a w 2010 roku Bułgaria przyjęły środki ochronne, zakazując uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy MON810. Austria zakazała również uprawy genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy T25. Strefy wolne od GMO powstały także w Szkocji, w Walii, w Irlandii Północnej, w Hiszpanii i Portugalii, na Cyprze, w Albanii, Chorwacji, Norwegii, Szwecji i Finlandii. W 2004 roku wszystkie sejmiki samorządowe w Polsce zadeklarowały wolę bycia strefą wolną od GMO) - źródło www.stop-gmo.info

(...)My pszczelarze ze swojej strony wyrażamy zdecydowany sprzeciw przed wprowadzeniem upraw transgenicznych na teren Polski, ponieważ jest to największe zagrożenie dla naszych pszczół, dla gospodarstw ekologicznych, a także dla zdrowia wszystkich ludzi. Notowane w ostatnim czasie zwiększone spadki rodzin pszczelich z niewiadomych powodów mogą mieć związek z kontaktem z roślinami transgenicznymi. Pomimo prawnego zakazu wysiewu nasion roślin transgenicznych uprawy te pojawiają się na większą lub mniejszą skalę. W związku z tym wnosimy aby w trybie pilnym wprowadzić sankcje karne wobec osób i organizacji, które dopuszczają się łamania prawa, wysiewając nasiona roślin transgenicznych włącznie ze zniszczeniem plantacji, uprawy na ich koszt (...) - napisali przedstawiciele przedstawiciele Beskidziego Związku Pszczelarskiego Bartnik. Pismo skierowano do polskiego parlamentu.

A oto jak czerwony autobus będzie kursował w najbliższych dniach w naszym województwie:

We wtorek, w godz. 8.15 - 9.25 - Stodoły,Remiza Strażacka. W godz. 9.40 - 10.40: Chwałęcice, Remiza Strażacka. Od 11.30 - 12.15: Lyski, parking Urzędu Gminy, ul Dworcowa.
Od13.00 - 13.45: Rydułtowy, Rynek miejsce po stacji benzynowej.
W godz. 15.00 - 16.00: Pogrzebień, Dom Kultury. Od 17.00 - 17.45: Nędza, ul Strażacka, koło Straży i Urzędu Gminy. Godz. 18.15 - 19.00 - Kuźnia Raciborska, plac Zwycięstwa.

21 kwietnia, środa

8.30 - 10.30 Ornontowice Gminny parking ul.Zwycięstwa. Od 12.15 - 14.00: Mszana, Parking Urzędu Gminy;15.00 - 17.00:Cieszyn, Rynek granica. Od 19.00 - 19.30: Wilcza, Dom Kultury,
ul Karola Miarki

Jak się dowiedzieliśmy, prowadzący akcję informacyjną chcą podczas środowego spotkania z mieszkańcami w Cieszynie zachęcić do przejścia na granicę i wspólnego protestowania przeciwko GMO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!