Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzka tradycja dotarła do Katowic. Górale ze Szczyrku kolędowali podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Beskidzcy górale dotarli do stolicy województwa ze Szczyrku, gdzie kolędowanie ma swoją długą i piękną tradycję
Beskidzcy górale dotarli do stolicy województwa ze Szczyrku, gdzie kolędowanie ma swoją długą i piękną tradycję RL
Beskidzka tradycja i wyjątkowe kolędy oraz pastorałki w wykonaniu górali ze Szczyrku dotarły w niedzielę 17 grudnia na Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. W góralskim akompaniamencie wybrzmiały najpiękniejsze świąteczne pieśni, te bardziej znane, jak i te, które usłyszymy tylko w Beskidach.

Górale ze Szczyrku kolędowali podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Katowicach

Niezwykłe kolędy i pastorałki można było usłyszeć w niedzielę 17 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w Katowicach. Beskidzcy górale dotarli tu ze Szczyrku, gdzie kolędowanie ma swoją długą i piękną tradycję.

- Pomyśleliśmy sobie, że dobrze byłoby na katowicki jarmark zanieść trochę tej naszej beskidzkiej tradycji. Z racji tego, że częścią województwa śląskiego są także Beskidy, no tu musiała się tu pojawić się beskidzka tradycja, kolęda i beskidzka pastorałka - mówił Mateusz Kurowski z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

A, że góralska rodzina jest niezwykle liczna i różna, szczyrkowskie pieśni i pastorałki mają w sobie coś wyjątkowego i magicznego. Jak mówił Mateusz Kurowski związany ze Szczyrkowskim Centrum Kultury, każdy region ma swoją specyfikę co najbardziej słychać w pastorałce.

- Tych rodzin góralskich w Polsce jest kilkanaście - od Beskidów po Tatry. Każdy region ma swoją specyfikę, co najbardziej słychać w pastorałce, w tej ludowej interpretacji historii zbawienia napisanej w muzyce. Jesteśmy związani ze Szczyrkowskim Centrum Kultury i tam od wielu lat badamy wraz z Regionalnym Zespołem Ondraszek stare pieśni. Ostatnio dotarliśmy nawet do tradycyjnego obyczaju kolędników, tzw. dziadów ze Szczyrku - podkreślał Mateusz Kurowski.

Niezwykłe kolędy i pastorałki można było usłyszeć w niedzielę 17 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w Katowicach
Niezwykłe kolędy i pastorałki można było usłyszeć w niedzielę 17 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w Katowicach RL

Zakres beskidzkich pieśni jest jednak bardzo szeroki.

- Zaczynamy od Starego Testamentu gdzie są proroctwa związane z Narodzeniem Pańskim, a dokładamy tam tradycyjne elementy z wsi beskidzkiej. Niektóre melodie są bardzo proste, wymyślone przez Hankę z Łączyska czy inną babkę, która miała zdolność do rymów. W tej prostocie jest ta moc tradycji - wskazywał Mateusz Kurowski.

Niezwykłe tradycje kolędowania beskidzkich górali

Góralskie kolędy i pastorałki niosą się nie tylko po górskich halach, ale i docierają do różnych zakątów świata. To tradycja, która trwa od wielu lat i wciąż kultywowana jest w okresie świątecznym.

- To wielka tradycja, która mam nadzieję, że nigdy nie zaginie. Już od małego chodzimy po kolędzie. Zarówno po Szczyrku, ale także przyjeżdżamy do Katowic i jeździmy po świecie, starając się podtrzymywać naszą tradycję jak najdłużej można. Kolędujemy od pierwszego dnia świąt, do święta Trzech Króli ciesząc ludzi - mówiła Anna Kurowska, która śpiewa i gra wraz z góralami ze Szczyrku.

I takie kolędowanie trwa aż do Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym Świętem Trzech Króli. Górale śpiewają nie tylko znane wszystkim kolędy, ale przede wszystkim najpiękniejsze pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycyjnie, kolędy i pastorałki wybrzmiewają w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy cała rodzina zasiada do wspólnego grania i śpiewania.

- Już od Wigilii, po zjedzeniu kolacji siadamy wszyscy. Kto na czym gra, bierze instrumenty, a kto nie gra to śpiewa. Razem kolędujemy w rodzinnej atmosferze. Są to i polskie kolędy, ale także te pastorałki, które znamy od małego, których się uczymy od dziadków i rodziców. Co tylko znamy, to śpiewamy - podkreślała z uśmiechem Anna Kurowska.

Niezwykłe kolędy i pastorałki można było usłyszeć w niedzielę 17 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w Katowicach
Niezwykłe kolędy i pastorałki można było usłyszeć w niedzielę 17 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbywa się w Katowicach RL

Góralskie kolędy i pastorałki, które dotarły do Katowic, obserwowało wielu mieszkańców, odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy. Zaciekawieni góralską tradycją mieszkańcy regionu, z chęcią przyłączali się do wspólnego kolędowania.

- Bardzo się cieszę, że nasi górale przyjechali tu do nas do Katowic. Fajnie jest posłuchać góralskiej muzyki, a zwłaszcza kolęd. Bo te w wykonaniu góralskim są przecież najpiękniejsze – mówiła pani Maria z Katowic, która chętnie włączyła się we wspólne kolędowanie.

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach potrwa do 7 stycznia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera