Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzki Dom Zielin w Brennej ma już 100 lat. Jutro rozpoczyna się wielkie świętowanie

Jacek Drost
Jacek Drost
Beskidzki Dom Zielin „Przytulia" w Brennej jest jedną z atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego
Beskidzki Dom Zielin „Przytulia" w Brennej jest jedną z atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego Beskidzki Dom Zielin „Przytulia"
Beskidzki Dom Zielin „Przytulia" w Brennej jest jedną z atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego. Warto go odwiedzić, bo to żywe muzeum, w którym dzięki multimedialnej wystawie stałej można poznać funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Jutro rozpoczną się uroczystości związane ze 100-leciem „Przytulii". Oj, będzie się działo! Poznajcie PROGRAM.

Przytulia to takie zioło, które ludzie kiedyś nosili przy sobie, żeby odpędzić złe moce. Taką właśnie nazwę nosi Beskidzki Dom Zielin, który powstał w niezagospodarowanym i wymagającym remontu blisko stuletnim budynku tzw. Starego Kina przy ul. Wyzwolenia 77 w Brennej. Kilka lat temu przeszedł on gruntowną modernizację, dzięki czemu zmienił się nie do poznania. Modernizacja została przeprowadzona w ramach unijnego polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”. Zabytkowy budynek zachował swój stary charakter architektoniczny, ale zyskał nową funkcję - powstało w nim muzeum beskidzkich ziół.

Ekspozycja z ziołami w roli głównej

- Znajdująca się tu multimedialna wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Podzielona jest na cztery działy tematyczne: w zdrowiu i w chorobie, w rodzinnym domu, w polu i w zagrodzie, w świątek piątek i niedzielę, w ciekawy sposób przybliżając historię Beskidu Śląskiego i jego mieszkańców. Eksponaty oraz zioła w formie suszonych zbiorów i modeli można nie tylko zobaczyć ale i dotknąć i powąchać - można przeczytać na stronie tego niezwykłego muzeum.

Dodatkowo od wiosny do jesieni można się z nimi zapoznać w herbarium – ogródku ziołowym wokół budynku „Przytulii", gdzie zgromadzono najważniejsze zioła Śląska Cieszyńskiego. Dodatkowymi atrakcjami są m.in. degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej czy nauka rozpoznawania roślin. W muzeum organizowane są przeróżne prelekcje, warsztaty, pokazy i wykłady, a także liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie.

Budynek z bogatą przeszłością

Budynek przy ul. Wyzwolenia 77 w przeszłości nosił już różne nazwy, pełnił różne funkcje, bo i też stoi za nim kawał historii. Został oddany do użytku w 1923 r. jako prawdopodobnie pierwszy Dom Kultury na Śląsku Cieszyńskim.

Powstał z inicjatywy grupki osób, które chciały rozwijać siebie i swoją miejscowość na wzór prężnie już wówczas rozwijających się Wisły czy Ustronia. Ks. Wiktor Kubaczka zainicjował powstanie Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, którego członkowie najpierw spotykali się w jednym z domów, a później postanowili wybudować własny dom. Niewielu wierzyło, że pomysł uda się zrealizować, bo na świecie panował kryzys gospodarczy.

„Po dwuletnich wysiłkach 19 sierpnia 1923 r. stanął wreszcie okazały, choć drewniany gmach: Dom Katolicko-Ludowy (...) Dom ten wkrótce stał się ośrodkiem życia publicznego w gminie (...)” - donosiła w listopadzie 1926 r. „Gwiazdka Cieszyńska”.

W czasie II wojny światowej w budynku nie prowadzono działalności publicznej. Po zakończeniu działań wojennych został przejęty przez władzę ludową i wykorzystany jako sala kinowa (do tej pory wielu brenniaków mówi o tym budynku Stare Kino).

W 1995 r. stał się własnością diecezji bielsko-żywieckiej, która przekazała go miejscowej parafii, a przez ostatnie lata był dzierżawiony przez gminę. W jednym z pomieszczeń mieściła się Izba Regionalna, miał tutaj siedzibę Gminny Ośrodek Kultury. Ostatecznie powstał w nim Beskidzki Dom Zielin „Przytulia".

W ramach rozpoczynających się jutro 15 sierpnia obchodów 100-lecia „Przytulii" przygotowano sporo atrakcji.

Program przestawia się następująco:

15 sierpnia, Święto Ziół

  • godz. 11.00 wykład i warsztaty Magda Mildner Zielarka Naturopata „Zioła w kosmetyce"
  • godz. 13.00 spotkanie Zioła dla dzieci i warsztaty ziołowe dla dzieci (druk botaniczny)
  • godz. 18.00 Koncert Megitza

16 sierpnia, Święto Kultury

  • godz. 18.00 wręczenie nagród zasłużonym działaczom z Gminy Brenna oraz koncert muzyki filmowej Paweł Seligman - concert organist

17 sierpnia, Święto Kina

  • godz. 11:00 - Kino dla dzieci, spotkanie z najstarszą i najbardziej znaną Myszką
  • godz. 19:00 Retro Potańcówka - z Kapela Maliniorze i Lunatyp

18 sierpnia, Święto Teatru

  • godz. 16.00 - Spektakl dla dzieci O Teatr "Wielka wyprawa Pana Maluśkiewicza"
  • godz. 19.00 Teatr Nikoli "Maruczella"

19 sierpnia, Główne obchody

  • godz. 11.00 - Msza św. w intencji budowniczych Domu Katolicko-Ludowego (obecnie Beskidzki Dom Zielin "Przytulia"), uroczysty przemarsz z kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela do "Przytulii"
  • około godz. 12.30 główne obchody (obowiązują zaproszenia)

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera