Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskidzkie Centrum Onkologii - tak będzie wyglądało po modernizacji. Mamy wizualizacje

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wizualizacja modernizacji zabytkowego budynku szpitala. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizualizacja modernizacji zabytkowego budynku szpitala. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Bielsku-Białej
Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji, na którą z ministerialnego Funduszu Medycznego otrzymało ponad 163 mln zł. Placówka ma już koncepcję. Można zobaczyć wizualizację modernizacji zabytkowego budynku szpitala. Inwestycja ma być gotowa do końca września 2026 roku.

Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji

– Przyznane dofinansowanie pozwoli szpitalowi zrealizować projekt przebudowy, nadbudowy i wyposażenia w nowoczesny sprzęt pawilonu pierwszego wraz z rozszerzeniem bazy diagnostycznej o pracownię PET/CT – poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego urzędu w Bielsku-Białej.

Jak zaznaczyła, celem projektu jest lepszy poziom profilaktyki, kompleksowa opieka i sprawniejszy powrót wyleczonego pacjenta onkologicznego na rynek pracy. Wspomniany pawilon pierwszy to zabytkowy obiekt szpitala przy ul. Wyzwolenia 18, zbudowany w latach 1909-1910 w stylu modernistycznym. To on doczeka się modernizacji.

W przebudowanym i unowocześnionym budynku powstaną pracownie, które będą przeznaczone dla pacjentów z zewnątrz. Uzupełnią diagnostykę profilaktyczną, czyli gabinet USG wraz z ultrasonografią endoskopową, pracownie mammografii i endoskopii – tak, aby profilaktyka raka jelita grubego czy żołądka była jeszcze bardziej dostępna. Będą w nich wykonywane wszelkie procedury – i diagnostyczne, i zabiegowe – jakie w tej chwili można wykonać w nowoczesnych pracowniach endoskopowych.

Niezależnie od pracowni, w specjalnie wybudowanym bunkrze na tyłach szpitala zostanie umieszczona wysokospecjalistyczna aparatura, która pozwoli placówce domknąć całe zaplecze diagnostyczne w Bielsku-Białej. Chodzi o urządzenie PET-CT.

Badanie PET-PC łączy dwie metody: tomografię komputerową z pozytonową tomografią emisyjną służącą do obrazowania tkanek oraz narządów z wykorzystaniem substancji występujących prawidłowo w organizmach.

W zależności od rodzaju zmiany nowotworowej, badanie pozwala ocenić zaawansowanie choroby. Inne metody nie są tak precyzyjne i tak mało inwazyjne dla organizmu. Będzie to pierwsze takie urządzenie na Podbeskidziu, na razie mieszkańcy regionu muszą korzystać z PET-CT np. w Katowicach czy Gliwicach.

Nie tylko pracownie. Modernizację przejdą też szpitalne oddziały

Drugim elementem, poza pracowniami, który doczeka się rozbudowy w ramach projektu, są już istniejące w strukturach szpitala oddziały. Dzięki inwestycji będą miały nowoczesne zaplecze.

W zabytkowym budynku szpitala swoje miejsce znajdzie jeden duży OIOM czyli Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Onkologiczny i Oddział Radioterapii. Będzie się tu mieścił Zakład Endoskopii z czterema pracowniami kompleksowo wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt do przeprowadzania badań oraz opracowywania i analizy ich wyników.

Co ważne dla pacjentów, tak duży zakład oznacza realną możliwość skrócenia czasu oczekiwania na badania – np. w przypadku gastroskopii z 2 miesięcy do 3 tygodni, a w przypadku kolonoskopii – z 10 miesięcy do 4 tygodni.

Projekt zakłada też zakup sporej ilości sprzętu medycznego. Poza najdroższym – bo wartym kilkadziesiąt milionów PET-CT, szpital zakupi nowe aparaty USG oraz mammografy, nowoczesne aparaty rentgenowskie oraz cały szereg endoskopów do pracowni endoskopii.

– One są absolutnie niezbędne przy diagnostyce jelita grubego czy wstępnej diagnostyce żołądka, ale jest też cały szereg zabiegów endoskopowych wykonywanych na drogach żółciowych, np. udrażniania zwężeń żołądka czy gastrostomii – zabiegów małoinwazyjnych dla pacjenta, ale ułatwiających funkcjonowanie – wskazał dyrektor BCO-SM Piotr Zdunek.

W planach jest też zakup nowoczesnych sprzętów do poprawy skuteczności radioterapii nawet o 30 procent. Dzięki takim urządzeniom miejscowo wprowadza się pacjenta w hipertermię, a potem stosuje się naświetlanie.

Kolejny sprzęt to urządzenie dootrzewnowej chemioterapii dla pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. Tak podana chemioterapia ma za zadanie zniszczyć komórki nowotworowe rozsiane w jamie brzusznej. Obecnie szpital nie dysponuje żadnym z tych urządzeń.

Inwestycja ma być gotowa do końca września 2026 roku. Projekt bielskiego onkologa uplasował się na piątym miejscu listy rankingowej ministerialnego konkursu Fundusz Medyczny – subfundusz infrastruktury strategicznej. To wynik na 19 projektów dopuszczonych do finansowania.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera