Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielska rewolucja, czyli ciepła woda bez piecyka

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Rewolucyjną zmianę w bielskich osiedlach zaproponowała komunalna spółka ciepłownicza Therma. Ciepła woda miałaby być dostarczana do mieszkań z elektrociepłowni, a nie jak do tej pory podgrzewana w łazienkach piecykami gazowymi, których nieszczelność jest częstym powodem zatruć tlenkiem węgla.

- To rozwiązanie jest już stosowane w innych miastach. Ale sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, dlatego liczymy na współpracę z mieszkańcami i spółdzielniami mieszkaniowymi - mówi Mirosław Rosik, wicedyrektor ds. eksploatacji w bielskiej Thermie.

Pomysł spółki jest prosty - skoro ciepła woda i tak dociera do bielskich mieszkań, dlaczego wykorzystywać ją tylko w kaloryferach, nie w kranach. Tym bardziej że elektrociepłownia ma taką możliwość.

- Chcemy podgrzewać wodę w wymiennikowniach, które wybudujemy w budynku. Z kolei instalacją wewnętrzną zająłby się jego właściciel - wyjaśnia Rosik.

Chodzi o tzw. piony, które trzeba byłoby doprowadzić na poszczególne piętra, a stamtąd do poszczególnych mieszkań. Według spółki to jedynie poszerzenie istniejącej już instalacji - w łazienkach rurę z gazem zastąpiłaby rura z ciepłą wodą.

Sprawa w mieście jest dyskutowana zwłaszcza w zarządach spółdzielni mieszkaniowych. Teresa Jasińska, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej "Złote Łany" zwraca uwagę, że na pomysł trzeba spojrzeć z kilku stron.

- Patrząc na kwestię finansową , to jest to na granicy opłacalności. Biorąc pod uwagę uciążliwości związane z przebudową wewnątrz mieszkań lokatorów, to na pewno nie jest to opłacalne. Ludzie tego nie chcą. Z kolei patrząc pod kątem bezpieczeństwa, to takie rozwiązanie jest korzystne - mówi.

Zaznacza, że na razie spółdzielnia żadnej decyzji nie podjęła. Sprawa zostanie rozważona, a o zdanie będą zapytani mieszkańcy.

Dostawą ciepłej wody za pośrednictwem Thermy zainteresowana jest jedna z najmniejszych bielskich spółdzielni mieszkaniowych - "Beskid".

- Dwa lata temu nasi mieszkańcy zgłaszali postulat, by zastąpić piecyki gazowe innym rozwiązaniem. Wtedy właśnie rozpoczęliśmy rozmowy z Thermą - przyznaje Janusz Jurzak, prezes spółdzielni "Beskid". - Można powiedzieć, że to pilotażowy program, w którym jesteśmy partnerem. Sam pomysł jest ciekawy - dodaje.

Przyznaje, że spółdzielnia wykonała już nawet projekt tej inwestycji i aktualnie negocjuje ze spółką w sprawie podziału kosztów. Jurzak podkreśla, że zmiana sposobu ogrzewania wody nie zwiększy kosztów eksploatacji cieplnej w mieszkaniach.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*TOP 10 NAJZABAWNIEJSZYCH ŚLĄSKICH SŁÓW
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dramatyczny WYPADEK AUTOBUSÓW w Mysłowicach. IKARUS zawisł nad rzeką! [ZDJĘCIA]
KATOWICE jednym z 7 CUDÓW świata? To nie żart. Zobacz o co chodzi

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!