Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Karta miejska jest, ale atrakcji miejskich brak

Łukasz Klimaniec
Wyjazd kolejką linową na Szyndzielnię to jedna z największych atrakcji Bielska-Białej. Na karcie miejskiej nie może go zabraknąć
Wyjazd kolejką linową na Szyndzielnię to jedna z największych atrakcji Bielska-Białej. Na karcie miejskiej nie może go zabraknąć arc
Bielscy urzędnicy wymyślili kartę miejską, by zachęcić do odwiedzania ciekawych miejsc nad Białą. Ale w ofercie brakuje miejskich atrakcji.

Pomysł karty miejskiej jest bardzo dobry i znany na całym świecie, lecz różne miasta stosują go w odmienny sposób. Na przykład w Krakowie kartą miejską można płacić za bilety komunikacji miejskiej, a nawet połączyć ją z kartą płatniczą. W norweskim Oslo taka karta umożliwia darmowy transport miejski oraz bezpłatne zwiedzanie muzeów. Podobnie jest w Poznaniu, gdzie Poznańska Karta Turystyczna daje okazję do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, darmowego wstępu do większości poznańskich muzeów oraz zniżek w obiektach sportowo-rekreacyjnych.

W Bielsku-Białej od kilkunastu dni funkcjonuje karta miejska. Mieszkańcy i turyści mogą z nią odwiedzać prywatne lokale gastronomiczne, hotele i restauracje, gdzie po jej okazaniu mogą liczyć na określony przez właściciela lokalu rabat.
Próżno jednak szukać miejskich atrakcji, jak wyjazd kolejką na Szyndzielnię, wejście na miejski basen czy do muzeum.
Anna Zgierska, naczelniczka Wydziału Promocji Miasta w bielskim ratuszu, wyjaśnia, że o ile w przypadku prywatnych lokali właściciel sam ustala wysokość zniżek, o tyle w przypadku miejskich jednostek zgodę na jakiekolwiek obniżki cen musi wyrazić prezydent miasta.

- Skierowaliśmy takie pismo. Teraz BBOSiR (administrator kąpielisk - red.) i ZIAD (zawiadujący kolejką na Szyndzie-lnię i Dębowiec - red.) mają przedstawić propozycje obniżenia cen w hotelach, odkrytych pływalniach i kolejkach. Wtedy prezydent będzie mógł podjąć decyzję - tłumaczy.

Niewykluczone zatem, że atrakcje miejskie znajdą się w ofercie miejskiej karty w Bielsku-Białej, bo ta jest dopiero w fazie "rozruchu".

Co ciekawe, w odróżnieniu od Poznania czy Oslo, bielska karta miejska jest darmowa. Aby ją dostać, nie trzeba wcześniej wnosić żadnych opłat. Wystarczy zgłosić się do Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej, podać swoje imię i nazwisko i odebrać kartę.

- Po analizie zrezygnowaliśmy z karty płatnej, która zawiera wejściówki do muzeów i przejazdy komunikacją publiczną. Tego typu karty funkcjonują w dużo większych miastach europejskich i znacznie atrakcyjniejszych - wyjaśnia Anna Zgierska.
Inna sprawa, że konieczność opłaty mogłaby zniechęcić mieszkańców do korzystania z karty, której celem jest promowanie miasta i ciekawych miejsc, jakie się w nim znajdują. Okazując kartę w lokalach, które należą do programu, można uzyskać określone zniżki. W przyszłości urzędnicy zakładają możliwość zbierania punktów (np. za wydane 10 zł posiadacz karty otrzyma 1 punkt), które będą rozliczane co kwartał. Kto uzbiera określoną ilość, otrzyma upominek. Niebawem na bielskiej karcie miejskiej znajdzie się też możliwość zbierania tzw. punktów lokalnych, czyli przyznawanych tylko w jednym, wybranym lokalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!