Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: złoty pierścionek z XVI wieku leżał pod rurą

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
materiały Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej/www.facebook.com/muzeum.historyczne.bielsko
Złoty, renesansowy pierścionek z XVI wieku wzbogacił zbiory Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Został odkryty w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Bogusława Chorążego, archeologa bielskiego muzeum.

Renesansowy pierścionek został odkryty w 2012 roku na bielskiej starówce w obrębie posesji przy ulicy Schodowej, ale dopiero w tym roku został przekazany przez służby konserwatorskie do Muzeum Historycznego. Niezwykły przedmiot został znaleziony w trakcie badań archeologicznych prowadzonych przez Bogusława Chorążego w 2012 roku. Pierścionek był w tzw. wtórnym złożu w wykopie pod XX-wieczną rurę wodociągową.

Jak wyjaśniają Bożena i Bogusław Chorążowie, archeolodzy Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, właściwą ocenę chronologiczną zabytku utrudniało miejsce jego odkrycia. W ustaleniu jego datowania oraz wycenie pomógł Leszek Wąs, znany antykwariusz i kolekcjoner z Bielska-Białej, znawca zabytkowej biżuterii. Ocenę chronologiczną eksponatu potwierdziła również ekspertyza profesor Magdaleny Piwockiej z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu – jednej z najwybitniejszych badaczek sztuki złotniczej w Polsce. Powstanie obiektu należy umieścić w końcu XVI wieku.

- Pierścionek reprezentuje wysoką klasę rzemiosła złotniczego. Został wykonany techniką odlewu, cyzelowania i lutowania. Obrączka rozszerza się przy końcach w pięciolistną formę. Mocno wysklepiony kaszt do osadzenia kamienia jest czteroboczny, na planie zbliżonym do kwadratu. Brak jest niestety kamienia - przyznaje Bogusław Chorąży.

Wymiary pierścionka (średnica: 1,9 cm) wskazują, że należał najprawdopodobniej do kobiety. Bielscy archeolodzy podkreślają, że wysoka klasa zabytku sugeruje, że do Bielska w dobie renesansu trafiały przedmioty sztuki złotniczej, których nie powstydziłyby się wiodące ośrodki miejskie, takie jak Wrocław czy Kraków. Zwracają również uwagę na to, że pierścień został znaleziony na terenie miasta, a nie zamku, gdzie bardziej można by się spodziewać odkrycia podobnych obiektów.

- Widać mieszczanie bielscy należeli do ludzi majętnych, nie szczędzących pieniędzy na przedmioty o wyjątkowej wartości artystycznej - uważa Chorąży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!