Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bierzmowanie 2022: Nietypowe imiona świętych - Afra, Ryta, Baldomer, Fiakriusz i inne. Sprawdź!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE wikimedia
Bierzmowanie to sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego. Stanowi szczególny etap dla młodego katolika, który ma umocnić wiarę i jeszcze bardziej umocnić w wierze. Ważne jest odpowiednie przygotowanie duchowe oraz merytoryczne, należy również wybrać patrona, którego imię chcemy przyjąć, nie wszyscy święci są jednak znani. Zobacz najbardziej nietypowe imienia świetych!

Imię jakie wybierzemy na bierzmowaniu jest jedynym, które możemy wybrać samodzielnie. Warto pamiętać, że to decyzja, która będzie nam towarzyszyć całe życie. Zwyczaj wybierania imienia pochodzi z Pisma Świętego, w którym jest opisane, jak Jezus nadawał imiona swoim uczniom. Pamiętajmy, że wybierając imię patrona wyboru trzeba dokonać spośród świętych lub błogosławionych Kościoła Katolickiego.

Dlaczego trzeba wybrać imię do bierzmowania?

Zwyczaj nie wziął się znikąd. Tradycja nadawania imienia została zaczerpnięta z Pisma Świętego. Możemy przeczytać w nim o tym, jak Jezus nadawał nowe imiona osobom, które stawały się jego uczniami. Już z tego względu wybór imienia do bierzmowania jest istotny dla osoby wierzącej.

Bierzmowanie jest jednym z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Według tradycji religijnej jest to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. To drugi sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Przyjmowany jest, w przeciwieństwie do Chrztu. Dlatego wybieramy nowe imię do bierzmowania.

Wybranie odpowiedniego imienia na bierzmowanie

Na decyzję o tym, kogo przyjmiemy za naszego patrona należy wpływa kilka czynników: bardzo często jest to moda, która nie zmienia się tak szybko, jak podczas nadawania imion noworodkom czy atrakcyjność imienia i jego brzmienie. Jednak to nie są rzeczy, które powinny mieć znaczenie. Najważniejsze to przyjęcie imienia patrona, z którym w pewien sposób się utożsamiamy. Niech po tym sakramencie zostanie z nami coś więcej niż pamiątki, które można znaleźć na wielu stronach internetowych. Zadajmy sobie pewne pytania i odpowiedzmy sumiennie by podjąć odpowiednią decyzję.

  • Czy wybrany patron dla nas wzorcem osobowym?
  • Czy stanowi dla nas wzór?
  • Czy wyznawał zbliżone do naszych wartości?
  • Czy mamy wspólne cechy?

Dokumenty wymagane do bierzmowania

By uzyskać sakrament bierzmowania potrzebne nam są:

  1. metryka chrztu, (jeżeli chrzest był w innej parafii)
  2. zaświadczenie o uczestnictwie w katechizacji lub ostatnie świadectwo katechizacji,
  3. uczestnictwo w katechezach przygotowawczych,
  4. egzamin z zakresu wiedzy religijnej.

Świadek bierzmowania

W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Jeśli jednak nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Jeśli świadek bierzmowania nie jest znany proboszczowi powinien przedstawić stosowne zaświadczenie z parafii swojego zamieszkania, stwierdzające brak przeszkód do pełnienia tej funkcji. Świadkami nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera