Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes park w Kłobucku? Czemu nie! Może coś się ruszy w mieście

Piotr Ciastek
Biznes park w Kłobucku? Czemu nie! Może coś się ruszy w mieście
Biznes park w Kłobucku? Czemu nie! Może coś się ruszy w mieście
Kłobuck W tym roku w Kłobucku może ruszyć praca w fabryce strzykawek, a w perspektywie kilku lat jest także stworzenie biznes parku. Trzy miesiące po zaprzysiężeniu nowego burmistrza Kłobucka sprawdzamy, co nowemu włodarzowi gminy udało się zrobić, a co planuje w najbliższym czasie. Jeżeli dobrze pójdzie, to tak jak Jerzy Zakrzewski zapowiadał przed wyborami, w Kłobucku może powstać business park, w którym pracę znajdzie wielu mieszkańców gminy i powiatu.

- Trudno oczekwać spektakularnych osiągnięć przez 2 miesiące. Obecnie prowadzę audyty w jednostkach podległych gminie, trwa reorganizacja w urzędzie. Zanim zacznę działać, chciałbym mieć pewność, że pracują ze mną fachowcy. - mówi o swoich początkach na fotelu burmistrza Jerzy Zakrzewski.

Inwestycje, nowe zakłady pracy to priorytet
Nowe inwestycje w mieście nie tylko mają służyć mieszkańcom, ale i zachęcić przedsiębiorców do otworzenia tutaj swojej działalności. - W tym roku budżetowym znacząca większość inwestycji została zatwierdzona przez poprzednią radę i trzeba zrobić wszystko, aby je jak najlepiej i gospodarnie przeprowadzić. Jeśli nam się to uda, nie wykluczam dodatkowych inwestycji, jednak na tym etapie za wcześnie by o nich mówić. - mówi burmistrz Kłobucka.

Wkrótce rozpoczną się trzy długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje przebudowy ulic: Długosza, na osiedlu Smugi II oraz Poprzecznej i Teligi w Kłobucku. Jak zapewnia burmistrz, Poprzeczna i Teligi zostanie zmodernizowana kompleksowo. Jeszcze w tym roku w Kłobucku może zostać uruchomiona produkcja jednorazowych strzykawek. Firma ma zająć miejsce po ERG, który był kiedyś największym w Polsce producentem strzykawek.

- Obecnie jesteśmy na etapie rozmów. Rokowania są bardzo dobre. Dopóki jednak inwestor nie podpisze umowy i nie wejdzie do zakładu, możemy mówić tylko o perspektywach, nie faktach. Jeśli by się to udało, to w nowej fabryce pracę miałoby znaleźć początkowo 150 osób, a docelowo nawet 400. Jednak podkreślam, na tym etapie są to rozmowy, o konkretach mówić jeszcze nie możemy. - dodaje Jerzy Zakrzewski.

A1 szansą na stworzenie biznes parku
Budowa obwodnicy Częstochowy będącej częścią autostrady A1, choć wciąż odwlekana może stać się szansą także dla Kłobucka. Obwodnica ma mieć 24 km długości z czterema węzłami: Zawodzie, Blachownia, Lgota i Rząsawy. Będzie ona biegła drogą wojewódzką między Dźbowem a Konopiskami do DK-46. Na wysokości toru kartingowego znajdzie się węzeł z wjazdem ul. Podmiejską. Dalej przebiegnie przez Łojki, Nową Gorzelnię do DK-43 za ul. Goździków, a od węzła Lgota do DK-1 w częstochowskiej dzielnicy Rząsawy. Budowa poszczególnych odcinków potrwa od 30 do 33 miesięcy. Obecnie budowa autostrady jest na etapie otwierania ofert przetargowych. Gdyby umowy podpisano jeszcze w tym roku, to nowym, betonowym (bo właśnie taką technologię wybrano) odcinkiem A1 pojechalibyśmy pod koniec 2018 roku. Właśnie węzeł Lgota, który mieszkańcy gminy chcieli nazwać węzeł Kłobuck, daje wiele możliwości rozwoju.

- Termin realizacji tej inwestycji jest z roku na rok przesuwany. Z informacji ministerstwa wynika, że najbardziej realny jest 2019 rok. Gmina nie ma swoich gruntów. Jednak do tego czasu chciałbym przygotować tereny przyległe do węzła pod działalność inwestycyjną. Chcemy stworzyć tam biznes park objęty specjalną strefą podatkową dla potencjalnych inwestorów. Liczymy na współpracę z Częstochową w tej kwestii. - zapowiada burmistrz Kłobucka. Po kłobuckiej stronie planowanego węzła tereny inwestycyjne są, ale po częstochowskiej jeszcze nie ma. W pobliżu, w Libidzy już przecież działa  centrum logistyczne sieci PoloMarket.

Jak funkcjonuje strefa w Częstochowie?
Gdyby w Kłobucku udało się uruchomić biznes park, to zapewne pojawiliby się chętni do inwestowania w nim. Tak stało się w ubiegłym roku w Częstochowie, której tereny inwestycyjne zostały objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC. Według planów firmy mają zainwestować prawie 29 mln zł i utworzą blisko 200 nowych miejsc pracy.

W Częstochowie, w rejonie ul. Korfantego i Koksowej  inwestują właśnie dwie polskie firmy: Retail Service Sp. z o.o. oraz X-KOM Sp. z o.o. Głównym przedmiotem działalności X-KOM Sp. z o. o. - firmy mającej swoją główną siedzibę w Częstochowie - jest sprzedaż sprzętu komputerowego, elektronicznego oraz oprogramowania. Na terenie podstrefy przedsiębiorca buduje nowoczesne centrum obsługi logistycznej, magazynowej oraz usług okołosprzedażowych dla producentów i importerów sprzętu IT, RTV, AGD w ramach outsourcingu. Spółka zamierza również rozpocząć działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania  sprzętu IT.

Retail Service Sp. z o. o. specjalizuje się w handlu sprzętem IT. W ramach dywersyfikacji działalności przedsiębiorca na terenie częstochowskiej podstrefy planuje utworzenie nowoczesnego centrum zaawansowanych usług informatycznych, księgowych i usług wsparcia sprzedaży. Zgodnie ze zgłoszonymi projektami obie firmy utworzą 190 nowych miejsc pracy i zainwestują prawie 29 mln zł.

Także mieszkańcy powiatu kłobuckiego znajdują zatrudnienie w tej strefie. W przyszłości pracy będą mogli też szukać na terenie swojej gminy - właśnie w biznes parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty