Blanka wróciła po finale Eurowizji. Reprezentantka Polski zdobyła 19. miejsce. Czy faktycznie pobiła rekord?

Paweł Ćwikliński
Choć Blanka zajęła 19. miejsce w finale Eurowizji, znacznie lepiej wypadła w głosowaniu publiczności. Pobiła rekord? >>>AKPA
Blanka już w Polsce po wielkim finale Eurowizji, na którym zdobyła 19. miejsce. Choć reprezentantce naszego kraju nie udało się ostatecznie zdobyć wysokiej pozycji, chwali się pokaźną liczbą głosów ze strony publiczności. Polka mówi nawet o rekordzie. Czy rzeczywiście udało się jej dokonać czegoś, czego nie dokonał wcześniej nikt?

Blanka w finale Eurowizji. 19. miejsce dla Polski

Tym momentem żyła cała Polska! Blance Stajkow, reprezentantce Polski na Eurowizji 2023, udało się przedostać do finałowego etapu największego europejskiego konkursu piosenki. Viralowe „Solo" spodobało się publiczności i jury na tyle mocno, że dla naszego kraju znalazło się miejsce w pierwszej dziesiątce podczas drugiego półfinału. Nadzieja na to, że uda się powtórzyć wyczyn Edyty Górniak z 1994 roku (piosenkarka była wtedy druga na podium).

Niestety, pomimo niewątpliwie dużych starań, Blance nie udało się osiągnąć dużego sukcesu na liverpoolskiej scenie podczas ostatniego dnia tegorocznej Eurowizji. Polka zajęła 19. miejsce. Zakończoną już edycję po raz kolejny wygrała reprezentująca Szwecję Loreen.

Sama Blanka nie wydaje się być jednak porażką mocno dotknięta. Artystka z pokonkursowym entuzjazmem podziękowała swoim fanom i wszystkim głosującym, którzy dopingowali ją podczas sobotnich zmagań.

W niedzielę piosenkarka przyleciała z powrotem do Polski. W naturalnym wydaniu zdawała się promienieć - nic dziwnego, skoro na miejscu mogła liczyć na ciepłe przyjęcie ze strony grona wielbicieli.

Więcej zdjęć z Instagrama Blanki zobaczyć w poniższej galerii:

Czy Blanka rzeczywiście pobiła rekord?

Po Eurowizji Blanka pokusiła się na podsumowanie wyników televotingu, czyli telefonicznego głosowania publiczności. Jak twierdzi artystka, w przypadku jej występu półfinałowego padł rekord - żadnej wcześniejszej polskiej reprezentacji nie udało się tego osiągnąć.

- Właśnie dowiedziałam się, że w półfinale byliśmy na 3. miejscu w televotingu. To się nie zdarzyło jeszcze nigdy wcześniej dla Polski. Jestem w ogromnym szoku, jestem pod ogromnym wrażeniem tych głosów - powiedziała podczas live'a na swoim Instagramie.

To jednak nie wszystko. Podczas finałowego televotingu również udało jej się zdobyć wyrazy sporego uznania w postaci punktów od widowni.

- 8. miejsce w televotingu na finale. Jestem naprawdę tak szczęśliwa, tak zadowolona z wyników televotingu. Jesteście niesamowici. Kocham Was mocno, wasza Bejba.

Od jury Blanka otrzymała tylko 12 punktów. Tym bardziej cieszyć się może ze wsparcia publiczności - dzięki niej miała dodatkowe 81 punktów. Łącznie polska reprezentantka otrzymała 93 punkty.