Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko setka biegaczy, świetna atmosfera. W Rybniku po raz pierwszy odbył się Bieg Antoniczka zorganizowany przez duchownych z Bazyliki

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Bieg Antoniczka w Rybniku odbył się po raz pierwszy. To wydarzenie wpisujące się w obchody 200-lecia kultu św. Antoniego w mieście.
Bieg Antoniczka w Rybniku odbył się po raz pierwszy. To wydarzenie wpisujące się w obchody 200-lecia kultu św. Antoniego w mieście. Daniel Wojaczek
Po raz pierwszy w Rybniku zorganizowany został Bieg Antoniczka. Impreza sportowa zorganizowana przez duchownych i wiernych z Bazyliki św. Antoniego w Rybniku, wpisała się w obchody 200-lecia kultu świętego w mieście.

200-lecie kultu św. Antoniego jest w tym roku osią wydarzeń organizowanych w ramach święta miasta. W te obchody wpisał się zorganizowany po raz pierwszy Bieg Antoniczka na dystansie 5 km. Start i meta biegu znajdowały się pod rybnicką Bazyliką, a uczestników do wysiłku zagrzewał ksiądz Marek Bernacki, proboszcz Bazyliki.

- Świetna impreza, szczególnie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z bieganiem - mówiła nam jedna z uczestniczek.

Na starcie stanęło blisko 100 osób. Po ich biegu do rywalizacji stanęły dzieci. Wśród tych, którzy wystartowali w biegu był pan Norbert, dziarski 81-lat.

- Jako nastolatek biłem szkolne rekordy, potem były biegi na tysiąc metrów, średnie dystanse, potem maraton - mówił nam biegacz.

Imprezy związane z obchodami 200-lecia kultu św. Antoniego w Rybniku, zastępują w tym roku rybniczanom Dni Rybnika, czyli tradycyjne święto miasta.

– Dni Rybnika były organizowane zawsze w okolicach święta patrona miasta – świętego Antoniego. Tak będzie i w tym roku, z tą różnicą, że to właśnie patron miasta będzie w centrum wydarzeń i ich sercem. Będziemy świętować 200-lecie kultu św. Antoniego, pokazując radość z faktu przynależności do wspólnoty, nad którą czuwa wyjątkowy patron – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. – Święty Antoni oficjalnie został patronem Rybnika 13 czerwca 2007 roku, jednak społeczność miasta otaczała go czcią od dawna. Święty czczony był w Rybniku przede wszystkim jako obrońca oraz opiekun miasta i jego mieszkańców. W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku figurkę świętego patrona – dodaje gospodarz miasta.

Niezwykłym wydarzeniem będzie też uroczysty koncert: „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”, który odbędzie się w sobotę, 17 czerwca o godzinie 20.00 w bazylice św. Antoniego. Wystąpią: NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna, Chwila Nieuwagi, Chór Autograph, Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku oraz soliści: Martyna Czech, Dominika Kierpiec-Kontny, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz. Koncert będzie stanowił hołd dla św. Antoniego poprzez piękną muzykę, wydarzenie ma na celu uczczenie bogatej historii miasta i ukazanie roli patrona, św. Antoniego, także jako źródła inspiracji. Symfonia miejska to projekt, który powstał dzięki współpracy utalentowanych rybnickich artystów. Publiczność będzie miała okazję przenieść się w świat dźwięków, emocji i historii.

W niedzielę, 18 czerwca świętować będziemy odpust u św. Antoniego. Na godzinę 11.00 w bazylice zaplanowano uroczystą sumę odpustową, którą zwieńczy tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego ulicami miasta. W ramach jubileuszu kultu św. Antoniego zaplanowano także wydarzenia dodatkowe.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera