Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brały udział w niemal 2000 akcji. Czworonogi śląskiej Służby Celnej [ZDJĘCIA]

LOTA
Psy śląskiej Służby Celnej
Psy śląskiej Służby Celnej Izba Celnej
Rossi, Koks, Bella, Argos, Figa, Nero, Tilia i Tango – to imiona siedmiu doskonale wyszkolonych psów śląskiej Służby Celnej. Zwierzaki uczestniczyły już w niemal 2000 akcji celników. W 2014 r. w blisko 400 akcjach poszukiwania narkotyków, których wartość przekroczyła 2 mln zł, a także ok. 1600 dotyczących wyrobów tytoniowych, m.in. pomogły w ujawnieniu tytoniowej kontrabandy o wartości ok. 3m4 mln zł.

- Dwa z nich to owczarki belgijskie, które zostały wyszkolone do wyszukiwania wyrobów tytoniowych. Są lżejsze, mniejsze i bardziej zwinne, doskonale sprawdzają się podczas kontroli samochodów osobowych i ciężarowych. Pozostałe to czarne i biszkoptowe labradory - specjaliści w wykrywaniu narkotyków oraz wyrobów tytoniowych – wyjaśnia Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy śląskiej Izby Celnej w Katowicach.

Zwierzęta pełnią służbę wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zarówno wiedza i doświadczenie celnika, jak i niezawodny węch psa. - Miejsca, które przeszukują są bardzo różne. Są to domy, mieszkania, hangary, piwnice, ale również ciężarówki, pociągi, autokary i samochody osobowe, a także osoby oraz ich bagaże i ubrania. W wyszukiwaniu narkotyków i wyrobów tytoniowych najlepiej nadają się psy średniej wielkości, dynamiczne i pełne energii, które lubią się bawić i szukać i nie obawiają się wchodzić na i pod przeszkody oraz w wąskie przejścia – mówi Kmiecik.

Czworonogi ze Służby Celnej wraz z przewodnikami biorą także udział w akcjach policyjnych.

- Labradory specjalizują się w wykrywaniu narkotyków i bez trudu wywęszą woreczki zawierające nawet śladowe ilości amfetaminy, marihuany czy haszyszu, a nawet akcesoria do ich zażywania. W mieszkaniach osób podejrzanych o rozprowadzanie środków narkotycznych wskazują miejsca ukrycia narkotyków, nawet jeśli przestępcy ukryli je w ścianie piwnicy, w puszkach z kawą lub w łazience pośród środków czystości – wyjaśnia Kmiecik.

Psy, jak dodaje rzeczniczka muszą mieć dobrą kondycję i być wytrzymałe. Bywają dni, kiedy uczestniczą w kilku akcjach w ciągu jednego dnia swojej służby. Wraz ze swoimi przewodnikami przechodzą cykliczne szkolenia w Ośrodku Szkolenia Psów Służbowych w Kamionie. Każdego roku czeka je również egzamin wewnętrzny sprawdzający ich predyspozycje i umiejętności.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!