Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budka, Gorzelik, Twardoch, Pięta, Chęciński... Najgłośniejsi ludzie województwa śląskiego 2017 GŁOŚNI LUDZIE 2017

Marcin Zasada
1. Borys Budka, poseł PONajbardziej rozpoznawalny dziś śląski polityk na arenie parlamentarnej. Jego słowa z wywiadu dla niemieckiego „Die Zeit” (mówił m.in., że „UE powinna postawić ultimatum Polsce i polskiemu rządowi”) wywołały w Polsce awanturę i stały się jednym z argumentów dla środowisk rządowych, przekonujących, że za unijnymi restrykcjami wobec Rzeczpospolitej tak naprawdę stoi Platforma Obywatelska. „Buta, łgarstwo, agresja, serwilizm, zarozumiałość, cynizm, zadufanie, arogancja, konfetti” - tak Budka rozszyfrował litery w nazwisku ministra Błaszczaka. Gdy poseł trafił do „Ucha prezesa” (w romansowym wątku z Kamilą Gasiuk-Pihowicz), szybko ściągnął uwagę mediów na siebie. Twierdząc, że po tym odcinku „serial dla niego się już skończył”.
1. Borys Budka, poseł PONajbardziej rozpoznawalny dziś śląski polityk na arenie parlamentarnej. Jego słowa z wywiadu dla niemieckiego „Die Zeit” (mówił m.in., że „UE powinna postawić ultimatum Polsce i polskiemu rządowi”) wywołały w Polsce awanturę i stały się jednym z argumentów dla środowisk rządowych, przekonujących, że za unijnymi restrykcjami wobec Rzeczpospolitej tak naprawdę stoi Platforma Obywatelska. „Buta, łgarstwo, agresja, serwilizm, zarozumiałość, cynizm, zadufanie, arogancja, konfetti” - tak Budka rozszyfrował litery w nazwisku ministra Błaszczaka. Gdy poseł trafił do „Ucha prezesa” (w romansowym wątku z Kamilą Gasiuk-Pihowicz), szybko ściągnął uwagę mediów na siebie. Twierdząc, że po tym odcinku „serial dla niego się już skończył”. ARC
Czyje słowa w regionie wzbudzały największe emocje w ostatnich 12 miesiącach? Oto nasz coroczny ranking najgłośniejszych ludzi. Kryteria tego zestawienia są proste – chodzi o osoby związane z województwem śląskim, których słowa ekscytują, ciekawią, wzbudzają złość lub zdziwienie. To ludzie, których cenimy, lubimy lub nienawidzimy, ale wobec ich poczynań rzadko przechodzimy obojętnie. W rankingu przeważają politycy, ale wszyscy wiemy, że nie trzeba wcale pełnić ważnych funkcji parlamentarnych, by mową zmuszać do słuchania, komentowania i dyskutowania. Oto oni:

Listę najgłośniejszych postaci regionalnego życia publicznego przygotowujemy od lat. Niektórzy bohaterowie się zmieniają, kilku z nich pojawia się w zestawieniu od samego początku.

W przypadku niektórych ów rejestr jest ciekawym zwierciadłem pokazującym różne sposoby na uprawianie polityki lub po prostu metody na zaistnienie w tak zwanej przestrzeni publicznej.

NAJGŁOŚNIEJSI LUDZIE 2017 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wielu ujętych w naszym rejestrze, dzięki głośnym i, podkreślmy: nie zawsze fortunnym i przemyślanym wypowiedziom, w pewnym sensie stają się (lepszymi lub gorszymi) ambasadorami swojej ziemi.

ZOBACZ TAKŻE
10 GŁOŚNYCH LUDZI 2016
10 GŁOŚNYCH LUDZI 2015
10 GŁOŚNYCH LUDZI 2014

1. Borys Budka, poseł PO
Najbardziej rozpoznawalny dziś śląski polityk na arenie parlamentarnej. Jego słowa z wywiadu dla niemieckiego „Die Zeit” (mówił m.in., że „UE powinna postawić ultimatum Polsce i polskiemu rządowi”) wywołały w Polsce awanturę i stały się jednym z argumentów dla środowisk rządowych, przekonujących, że za unijnymi restrykcjami wobec Rzeczpospolitej tak naprawdę stoi Platforma Obywatelska. „Buta, łgarstwo, agresja, serwilizm, zarozumiałość, cynizm, zadufanie, arogancja, konfetti” - tak Budka rozszyfrował litery w nazwisku ministra Błaszczaka. Gdy poseł trafił do „Ucha prezesa” (w romansowym wątku z Kamilą Gasiuk-Pihowicz), szybko ściągnął uwagę mediów na siebie. Twierdząc, że po tym odcinku „serial dla niego się już skończył”.

2. Jerzy Gorzelik, lider RAŚ
Rządy się zmieniają, a Jerzy Gorzelik pozostaje w polskiej wyobraźni narodowej symbolem górnośląskiego separatyzmu i dyżurną „zakamuflowaną opcją”. To jego słowami ekscytowano się w Polsce najmocniej, gdy w Hiszpanii brutalizował się konflikt Barcelony i Madrytu. Gorzelik mówił o nadejściu „europejskiej wiosny ludów”. Porównując przypadek hiszpański do sytuacji w Polsce, stwierdził, że „znaczna część polskich elit politycznych jest kulturowo upośledzona”. Gdy w marcu w Katowicach szykowano się do zjazdu Wolnego Sojuszu Europejskiego, Gorzelik raz jeszcze dostarczył paliwa oponentom, przyznając: „tak, zjazd będzie próbą ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski”. Dodał co prawda, że chodzi o wartości, na których opiera się Unia, ale przedstawicielom i sympatykom prawicy nie trzeba było już nic tłumaczyć.

3. Szczepan Twardoch, pisarz
Twardoch, gwiazda polskiej literatury najnowszej, zawsze bronił się przed określeniem „Ślązak zawodowy”, tym niemniej trudno zaprzeczyć, że to własnie on zastąpił w tej roli Kazimierza Kutza. Wystarczyło, by w mijającym roku znów usłyszeć od Twardocha, że „nie czuje się Polakiem”, by pomruk oburzenia przeszedł przez wszystkie polskie domy. A jego określenia typu „nowopatriotyczne zapalenie mózgu” weszły już do kanonu.

4. Stanisław Pięta, poseł PiS
Szwarccharakter polskiej polityki nie zawodzi swoich wielbicieli, jak i całej reszty. Gejów karałby dożywociem (chwalił więzienie dla homoseksualistów w Ugandzie), modlących się na ulicy muzułmanów deportował („Mandat za zajęcie pasa ruchu, potem deportacja. Zero tolerancji” - napisał). A gdy w Polsce strajkowali młodzi lekarze, komentował: „Jeśli uczciwie głodują, to schudną”.

5. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca
Nie ma dziś bardziej wyrazistego samorządowca w województwie. Storpedował nazwę Silesia dla metropolii, choć jest antykomunistą, bronił ronda Edwarda Gierka. A gdy ważyły się losy transportu w aglomeracji, stwierdził, że „zawsze marzył o likwidacji KZK GOP”.

6. Piotr Duda, szef Solidarności
W ostatnich miesiącach bardziej donośny niż w pierwszej połowie roku. „PiS nas zdradził” - komentował efekt prac nad przepisami o zakazie handlu w niedzielę. „Niedziela jest dla Boga i rodziny” - te słowa powtarzano w całej Polsce przez całe tygodnie.

7. Grzegorz Długi, poseł Kukiz 15
Najjaśniejsza na Śląsku postać egzotycznego ugrupowania Pawła Kukiza, często udowadnia, że ma wiele do powiedzenia. „Program dla Śląska zakłada śmierć Śląska” - wyrokował. A kiedy został oskarżony przez jedną z gazet o udział w reprywatyzacji, bronił się m.in. że to robota Zbigniewa Ziobry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!