Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa elektrociepłowni w Zabrzu już na półmetku

Arkadiusz Nauka
Budowa elektrociepłowni w Zabrzu już na półmetku
Budowa elektrociepłowni w Zabrzu już na półmetku Arkadiusz Nauka
Nieco ponad rok zostało do planowego zakończenia budowy EC Fortum. Wyprodukowane tu ciepło ogrzeje ponad 70 tys. domów w Zabrzu i Bytomiu

Do końca 2018 roku mają zakończyć się prace przy budowie nowej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Zakład będzie produkował ekologiczne ciepło sieciowe dla 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu. Obecnie ciepło dla tych dwóch miast produkują ponadpięćdziesięcioletnie, przestarzałe elektrociepłownie, które ma zastąpić ta ekologiczna i nowoczesna konstrukcja.

CZYTAJCIE TEŻ:
Zabrze: Budowa elektrociepłowni trwa. Ochrzczono walczaka

Walczak kotła fluidalnego został ochrzczony na budowie elektrociepłowni Fortum w Zabrzu

Zabrze: Budowa elektrociepłowni trwa. Ochrzczono walczaka [W...

Nowa inwestycja warta około 870 mln złotych

– To 225 megawatów ciepła w paliwie i 130 megawatów, które możemy wyprowadzić do sieci. To jest tyle, ile wynosi dzisiaj zapotrzebowanie takich miast jak Zabrze i Bytom (obecnie nie jest ono w pełni pokrywane – przyp. red.). Będziemy też budowali kotły szczytowe, dzięki którym ciepło do tych dwóch miast będzie docierało bezpiecznie – tłumaczy Piotr Górnik, dyrektor do spraw produkcji w firmie Fortum. Jak informują przedstawiciele spółki, warta około 870 milionów złotych inwestycja przekroczyła właśnie półmetek.

– Na dzisiaj najważniejszą dla nas informacją jest to, że budowa nowej elektrociepło-wni postępuje zgodnie z harmonogramem – tłumaczy Kamila Zybura-Pluta, kierownik projektu EC Fortum. – Aktualnie prowadzimy prace związane z budową systemu podawania paliwa oraz instalacji oczyszczania spalin – dodaje Zybura-Pluta.

Dotychczas w ramach budowy systemu podawania paliwa firma wykonała 8-metrowy wykop pod stację rozładunku paliwa alternatywnego RDF i rozpoczęła roboty fundamentowe pod silos, w którym ten surowiec będzie przechowywany. Równolegle prowadzone są prace przy fundamentach budynków systemu podawania węgla. Te dwa paliwa będą stanowiły podstawę produkcji energii w zakładzie Fortum. W elektrociepłowni będzie mogła być również wykorzystywana biomasa, a także miks wszystkich trzech 
paliw.

Część elementów powstaje w Czechach

Ważnym elementem powstającej elektrociepłowni jest także nowoczesny turbozespół, który będzie odpowiadał za produkcję energii elektrycznej. Urządzenie powstaje w fabryce Doosan Skoda Power w Czechach i jest gotowe w 80 proc. Dostawa głównych komponentów turbozespołu planowana jest jeszcze w tym roku. To jedna z wielu instalacji, nad którymi pracuje firma.

– Latem planowane jest wykonanie próby ciśnieniowej kotła. Po niej nastąpi weryfikacja dotychczasowej pracy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oddamy elektrociepłownię do komercyjnej eksploatacji już pod koniec 2018 roku – mówi Kamila Zybura-Pluta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty