Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy Muzeum Śląskie dla własnego prestiżu [FILM]

Ewa Chojecka
wikipedia
Z prof. Ewą Chojecką historykiem sztuki rozmawia Teresa Semik.

Muzeum Śląskie budujemy praktycznie od 1924 roku, bo to wówczas zostało powołane Towarzystwo Muzeum Ziemi Śląskiej. Myśli pani profesor, że tym razem nam się uda?
Myślę, że jest już najwyższy czas, by tę inwestycję sfinalizować! To muzeum pozwoli nam również na nowo sformułować naszą tożsamość kulturową. Mamy ciągle w pamięci gmach Muzeum Śląskiego, który stanął w Katowicach tuż przed wojną i został zniszczony przez Niemców w 1939 roku. Pod względem architektonicznym było to jedno z najpiękniejszych muzeów nie w Środkowej Europie.

Muzeum stanie w Katowicach na terenach po byłej kopalni i pod względem architektonicznym nie będzie przypominać tamtego gmachu? Główna część z salami wystawowymi oraz magazynami znajdzie się pod ziemią.

To jest tylko kolejna odsłona tego muzeum, tym razem minimalistyczna. W sposób dosłowny i symboliczny pokazuje nowe oblicze miasta. Skarby Śląska - dobra kultury, jak kiedyś węgiel - kryją się pod ziemią.

Ta koncepcja ma wielu krytyków, którzy oczekiwali okazałego gmachu na powierzchni.
Muzea na całym świecie mają zindywidualizowane formy. Na przykład muzeum sztuki współczesnej w Bilbao zaprojektowane przez Franka O. Gehry'ego, samo w sobie jest wielką rzeźbą. Dyskretny kształt Muzeum Śląskiego jest dla mnie wielkim milczeniem, które w sposób symboliczny pokazuje zmiany, jakie się dokonują w przestrzeni Katowic. Żyjemy w tradycji przemysłowej, to jest nasze dziedzictwo, które także jest zawarte w idei Muzeum Śląskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROZPOCZĘCIA BUDOWY MUZEUM ŚLĄSKIEGO

Ma szanse stać się nową ikoną regionu?
Oczywiście. Zmitologizowanym znakiem śląskiej przestrzeni publicznej jest dziś, obok wieży kościelnej, wieża wyciągowa. Muzeum Śląskie będzie nowym znakiem tej przestrzeni.

Całkowity budżet projektu Muzeum Śląskiego to ponad 324 mln zł. Dużo. Pojawiają się głosy sceptyków, czy stać nas na taką inwestycję? Czy tych pieniędzy nie należy wydatkować inaczej. Co im pani profesor odpowie?
Spory wokół tego muzeum były zawsze. Obok argumentów ideologicznych pojawiały się głosy ludzi oszczędnych. Budowa muzeum to nie jest rozrzutność. Zainwestowane w ten sposób pieniądze wrócą w postaci prestiżu całego środowiska nie tylko Katowic. Muzeum nie budujemy dla obcych tylko dla siebie, dla realizacji własnych ambicji. Miejmy odwagę to zrobić.

Jakie to powinno być muzeum?
Na pewno nie może odwoływać się tylko do idei dziewiętnastowiecznych muzeów, których zadaniem było gromadzenie i eksponowanie zbiorów. Musi prowadzić rożnoraką działalność. Musi toczyć dialog z odbiorcą bawiąc i ucząc.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


5 lipca 2011 rok - wbicie łopaty pod budowę Muzeum Śląskiego

W ciągu 20 miesięcy ma powstać główny gmach. Zrewitalizowane zostaną obiekty zabytkowe po dawnej kopalni Katowice. Generalny wykonawca - Budimex SA i Ferrovial Agroman SA. Autor projektu - Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu w Austrii.

Ponad 324 mln zł - całkowity budżet projektu

Dofinansowanie UE -85 proc. Panoramę zabudowań dawnej kopalni wzbogacą jedynie wystrzeliwujące ku górze szklane konstrukcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!