Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Magda Nowacka-Goik
Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty. Teraz będą one weryfikowane przez urzędników - do 1 lipca. Najwięcej projektów zgłoszono w śródmieściu - trzynaście. To jednak wcale nie jest dużo

Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty. Teraz będą one weryfikowane przez urzędników - do 1 lipca. Najwięcej projektów zgłoszono w śródmieściu - trzynaście. To jednak wcale nie jest dużo

Tydzień temu zakończono przyjmowania projektów w ramach budżetu obywatelskiego. To już trzecia edycja w Bytomiu. Patrząc jednak na liczbę, nie można się oprzeć wrażeniu, że zainteresowanie mieszkańców spada. Zgłaszają coraz mniej projektów. W tym roku jest ich 54. W ubiegłym było 71, a dwa lata temu - aż 102. To dopiero pierwszy etap. Teraz ruch należy do urzędników. A potem będzie można głosować.

Siłownie, parkingi oraz bezpieczne przejścia

- Obecnie projekty są sprawdzane pod względem formalnym - mówi Tomasz Sanecki z biura promocji i kontaktów z mediami UM w Bytomiu. Chodzi o to, czy zawierają poprawne dane osobowe i czy mają wystarczającą liczbę popierających je podpisów. Na to sprawdzanie urzędnicy mają czas do 1 lipca. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy śródmieścia - 13. Z Miechowic jest 7. Po 6 ze Stroszka i Rozbarku, a o jeden mniej z Karbia. Cztery projekty dotyczą Łagiewnik, a po trzy Stolarzowic i Bobrka. Po dwa projekty nadesłali mieszkańcy Bobrka, osiedla Ziętka i Suchej Góry. Górniki zgłosiły tylko jeden projekt. - Najczęściej projekty dotyczyły rewitalizacji terenów zielonych, budowy bądź rozbudowy obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także inwestycji drogowych. Proponowano modernizację nawierzchni jezdni, chodników, budowę parkingów i bezpiecznych przejść dla pieszych - informuje Tomasz Sanecki. Teraz projekty będą o opiniowane przez Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów UM, MZDiM czy MZZiGK. Pracownicy oszacują realny koszt inwestycji i sprawdzą, czy jej realizacja jest możliwa. Potem trafią pod obrady Zespołu do Spraw Budżetu Obywatelskiego, który oceni wartość społeczną projektu i ostatecznie zdecyduje, które propozycje będą głosowane przez mieszkańców. Głosowanie odbędzie się od 5 do 9 września we wszystkich dzielnicach , a jego wyniki poznamy najpóźniej 30 września.

Mało promocji, mało wiedzy, jak zgłaszać

Dlaczego spada zainteresowanie budżetem? Daniel Lekszycki razem ze stowarzyszeniem MdM złożył w ubiegłym roku projekt dotyczący rewitalizacji skweru Szynol (ma być rozpoczęty jeszcze w tym miesiącu). W tym roku - projekt likwidacji przejścia podziemnego na Witczaka i utworzenia dwóch przejść na poziomie jezdni. - Ludzie składają niewiele projektów, bo miasto nie stara się, aby ich do tego zachęcić. Jest też sporo utrudnień. Na przykład miasto udostępniło formularze projektów w PDF bez możliwości edycji. Trzeba było więc opisywać to ręcznie lub przerabiać ubiegłoroczny plik - mówi Lekszycki.

Podkreśla, że brakuje zarówno plakatów czy bilboardów, jak i warsztatów, na których mieszkańcy mogliby nauczyć się pisania projektów i sprawdzania, które grunty są miejskie.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!