MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bulwary Straceńskie w Bielsku-Białej zmienią nazwę? Radny przypomina: to Bulwary Młodości!

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Bulwary Straceńskie po rewitalizacji są jednym z ulubionych miejsc rekreacji bielszczan
Bulwary Straceńskie po rewitalizacji są jednym z ulubionych miejsc rekreacji bielszczan Łukasz Klimaniec
Bulwary Straceńskie w Bielsku-Białej zmienią nazwę? Bielski radny Maksymilian Pryga zwrócił się do prezydenta miasta, by ten rozważył zmianę na Bulwary Leszczyńskie lub Bulwary Młodości. Argumentuje to historycznymi zapisami. – Nie zamierzam dyskredytować zasięgu granic Straconki, ale podkreślić znaczącą rolę Leszczyn – tłumaczy Pryga.

Bulwary Straceńskie w Bielsku-Białej to jedno z popularnych miejsc rekreacji bielszczan – nie tylko z sąsiednich osiedli, ale i innych części miasta. W 2016 roku teren przeszedł ogromną metamorfozę - w ramach rewitalizacji na Bulwarach znalazły się ścieżki piesze i rowerowe, place zabaw, boisko do gry piłkę nożną, skatepark, tyrolka i inne atrakcje sprzyjające wypoczynkowi na świeżym powietrzu.

Na Bulwarach znajduje się Galeria Beskidzkich Olimpijczyków – są tablice poświęcone medalistom olimpijskim z Bielska-Białej z ich wizerunkami i osiągnięciami oraz wykute w medalach nazwiska wszystkich olimpijczyków z terenu Beskidów.

Teraz pojawiła się idea, by nazwę Bulwary Straceńskie zmienić. Bielski radny Maksymilian Pryga, mieszkający w sąsiedztwie Bulwarów stwierdził, że wielu starszych mieszkańców osiedla Leszczyny zwraca mu uwagę na używanie oficjalnej nazwy Bulwarów jako Bulwary Młodości, a nie Bulwary Straceńskie. Przyznał, że takie uwagi pojawiały się, gdy występował do prezydenta z interpelacjami w sprawie tego miejsca i używał wielokrotnie nazwy Bulwary Straceńskie.

Pryga argumentuje, że zgodnie z potwierdzonymi historycznie zapisami, odcinek potoku, przy którym znajduje się zrewitalizowany teren Bulwarów, nie jest położony na terenie Straconki.

- Jest to obręb katastralny Leszczyny, teren obejmujący zakres działalności parafii Leszczyny, miejscowej Rady Osiedla Leszczyny, a także części gminy katastralnej Lipnik, jeżeli skupimy się na nazewnictwie i numerach działek – argumentuje.

Wskazuje również, że dzieci mieszkające na tym terenie dzieci i młodzież uczęszczają do przedszkola i szkoły położonych w Leszczynach, a starsi mieszkańcy korzystają z usług (zakupy, lekarz, fryzjer) właśnie w Leszczynach.

Musisz to wiedzieć

Zdaniem radnego, zgodnie ze źródłami formalnymi i geograficznymi, Straconka zaczyna się w rejonie wiaduktu obwodnicy wschodniej miasta, gdzie kiedyś była granica między wsiami Straconka, a Lipnikiem.

- Teren Bulwarów w przeszłości nosił nazwę Bulwarów Młodości. Taka nazwa widnieje jeszcze na mapach z lat 60. i 70. XX wieku, kiedy pod dzisiejszym osiedlem Złote Łany powstało zapomnienie już nieco osiedle Młodości budowane jako czyn socjalistyczny młodzieży z Leszczyn skupionej wokół Fabryki Samochodów Małolitrażowych – przypomina Maksymilian Pryga.

Dlatego zwrócił się do prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego o rozważenie zmiany oficjalnej nazwy Bulwarów Straceńskich na... Bulwary Leszczyńskie lub Bulwary Młodości zgodnie z dziedzictwem historycznym przedmiotowego miejsca, granicami administracyjnymi oraz rzeczywistym położeniem.

- Moim celem nie jest dyskredytowanie, ani umniejszanie zasięgu granic Straconki , ale przede wszystkim podkreślenie znaczącej roli Leszczyn , które w tym przypadku są rzeczywistym gospodarzem terenu Bulwarów, przez który przepływa potok Straconka – zaznacza Maksymilian Pryga.

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta miasta ocenił, że określenia „Bulwary Młodości” czy „Bulwary Straceńskie” w przestrzeni miasta funkcjonują jako nazwy zwyczajowe (potoczne) a nie urzędowe, czyli zatwierdzone uchwałą.

- Nazwa „Bulwary Straceńskie” pochodzi od nazwy potoku Straconka , który przepływa zarówno przez Straconkę i Leszczyny, w naturalny sposób łącząc te części miasta – wskazuje Kamiński.

Zaznacza, że w przeszłości obie nazwy pojawiały się w różnych wydaniach planów miasta , ale nikt – ani wydawnictwa publikujące te plany , ani też twórcy map internetowych nie podejmują „działań konsultacyjnych w kwestii wykazywania prawidłowych nazw i oznaczeń przestrzeni miejskich”.

Kamiński zaznaczył, że przeprowadzenie formalnej procedury w sprawie nadania nazwy dla obszaru bulwarów wymaga złożenia stosownego wniosku do prezydenta miasta.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera