Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bus Reformacji zatrzymał się w Cieszynie. Ma połączyć wszystkie Miasta Reformacji

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Bus Reformacji stanął w Cieszynie
Bus Reformacji stanął w Cieszynie Andrzej Drobik
Bus Reformacji przyjechał do Cieszyna, żeby symbolicznie połączyć miasto nad Olzą z innymi ośrodkami ważnymi dla reformacji w Europie. Goście mogli zapoznać się z 500-letnim dziedzictwem ruchu reformacyjnego i dowiedzieć się, jakie miejsce zajmuje w nim Cieszyn.

- Tutaj, na Śląsku Cieszyńskim, kościół ewangelicki jest żywy, jest niezwykle ważną częścią naszej społeczności. To potężne dziedzictwo, wynikające z ogromu pracy poprzednich pokoleń cieszyńskich ewangelików, które trzeba docenić – mówił Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.

W środę o godzinie 10. uroczyście powitano bus reformacji na cieszyńskim rynku, a do jego odwiedzenia ustawiła się kolejka, zarówno uczniów cieszyńskich szkół, jak i mieszkańców miasta.

Czytajcie też:
W Cieszynie święto reformacji

Bus reformacji to w istocie ogromna ciężarówka, w której mieści się interaktywna wystawa dotycząca 500 lat reformacji w Europie. Odwiedzający mogą skorzystać z ekranów dotykowych, na których zawierają się informacje dotyczące historii reformacji, zobaczyć filmy a także otrzymać foldery informujące o idei roku jubileuszowego. Część cieszyńskich szkół zdecydowała się na przeprowadzenie w busie lekcji.

- Jesteśmy tutaj z uczniami Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Już wcześniej przygotowywaliśmy się do dzisiejszej lekcji w busie reformacji. Uczniowie znają zatem kontekst reformacji i są przygotowani, w szczególności szóste klasy – tłumaczy Katarzyna Krzempek-Ślezińska.

Cieszyn, obok Wrocławia, jest jednym z dwóch polskich miejscowości, które znalazły się na europejskiej mapie Miast Reformacji.

- Cieszyn to niezwykle ważne miejsce dla polskiej i europejskiej reformacji. Już w XVI wieku przedostały się tutaj reformacyjne idee i znalazły bardzo przyjazny grunt do rozwoju. Nawet kiedy władcy powrócili do katolicyzmu, lud tej ziemi przywiązany do nowego wyznania, walczył bardzo konsekwentnie o to, żeby krzewić i urzeczywistniać idee reformacyjne – mówi Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Jak przyznaje, objazdowa wystawa, która przyjechała do Cieszyna, to także szansa, żeby pokazać Polakom zarówno znaczenie Cieszyna jak i historię ruchu reformacyjnego.

- Dzięki temu, że Cieszyn znalazł się w gronie Miast Reformacji, możemy opowiedzieć trochę o sobie i pokazać, jak dzisiaj wygląda idea reformacji – mówi Adrian Korczago.

Bus Reformacji ma połączyć wszystkie miasta na jego trasie i opowiedzieć historię reformacji z perspektywy poszczególnych miejsc. Jak dowiadujemy się od organizatorów, bus odwiedzi jeszcze m.in. Paryż i Dublin, a w maju na stałe zagości w Wittenberdze. Bus po drodze zabiera ze sobą materiały dotyczące poszczególnych miast, które zobaczyć będzie można na kolejnych przystankach tej niezwykłej wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!