Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Był to dzień niezapomniany” – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk - czyli niesamowity wernisaż w Muzeum Śląskim

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
PRZESUŃ KURSOR W PRAWO
PRZESUŃ KURSOR W PRAWO Arkadiusz Gola
W środę, 15 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach odbył się wernisaż o tytule "Był to dzień niezapomniany” – droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk, wstęp dla każdego był wolny.

W środę, 15 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach o godzinie 18:00 każdy chętny mógł podziwiać wystawę, zbioru obiektów - w tym fotografie czy dokumenty - związanych z górnośląskimi wydarzeniami 1922 roku, a najważniejszym elementem wystawy jest pamiątkowa szabla ofiarowana generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu przez władze województwa śląskiego.

Wystawa czynna będzie do 30 września 2022 r.

Stanisław Szeptycki - kim był?

Stanisław Maria Jan Teofil Szeptycki, urodzony 3 listopada 1867 w Przyłbicach – polski wojskowy, hrabia, generał major cesarskiej i królewskiej armii, generał broni Wojska Polskiego, komendant Legionów Polskich, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i minister spraw wojskowych II Rzeczypospolitej. Odznaczony wielokrotnie.

Latem 1922 roku przedstawiciele polskiego rządu uroczyście przejęli władzę na Górnym Śląsku. 20 czerwca 8 pułk ułanów i 23 dywizja piechoty wojska polskiego pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do Katowic. Na granicznym moście w Szopienicach żołnierzy witali przedstawiciele śląskiego życia politycznego, społecznego i kulturalnego z Wojciechem Korfantym na czele. Wkraczającą armię poprzedzały kompanie powstańców, harcerzy i sokołów, a do każdej miejscowości wchodzono przez bramy powitalne. Zakończeniem tych uroczystości było podpisanie 16 lipca 1922 roku w Parku Kościuszki oficjalnego aktu przejęcia Śląska przez Polskę. Jednym z sygnatariuszy historycznego aktu był generał Stanisław Szeptycki.

Stanisław Szeptycki został uhonorowany najwyższymi polskimi i zagranicznymi odznaczeniami, między innymi otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Virtuti Militari, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, czterokrotnie Krzyż Walecznych, liczne ordery austro-węgierskie, pruskie, rosyjskie, wirtemberskie, bawarskie, francuskie i innych krajów europejskich.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera