Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Drugi oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 uruchomiony. Dla zakażonych przeznaczono 65 miejsc

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Drugi oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu już działa!
Drugi oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu już działa! UM Bytom
17 marca zaczął pracę drugi oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. Decyzja została podjęta na polecenie Wojewody Śląskiego, Jarosława Wieczorka, w związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem w naszym kraju.

Drugi oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu działa

W środę - 17 marca - swoją pracę rozpoczął drugi oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu przy ul. Żeromskiego 7.

Koordynatorem oddziału została dr n. med. Katarzyna Wilemska-Kucharzewska, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. Personel tego oddziału stanowi trzon zespołu leczącego pacjentów. Do nich dołączyli także lekarze z kardiologii, neurologii czy okulistyki.

Dzięki decyzji o uruchomieniu drugiego oddziału (są tu do dyspozycji dwa stanowiska intensywnej opieki medycznej z respiratorami), jest możliwe przyjęcie kolejnych 30 pacjentów. Bytomski szpital ma więc na chwilę obecną 65 miejsc dla zakażonych!

Do odwołania zostały więc wstrzymane przyjęcia na Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz działanie internistycznej izby przyjęć. Nie dotyczy to pozostałych oddziałów, które cały czas funkcjonują.

Rok walki z pandemią w bytomskim szpitalu

- 3 marca 2020 roku na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu trafił pierwszy pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Od tego czasu leczymy chorych. W 2020 hospitalizowaliśmy 286 osób zakażonych SARS-CoV-2, a w tym już 97 - wyjaśnia nam Monika Pacukiewicz, rzecznik prasowy bytomskiego szpitala.

W placówce przy ul. Żeromskiego pobierane były także wymazy od osób (ponad 4 tys.), które podejrzewały u siebie zakażenie SARS-CoV-2. Później to zadanie przejęły tzw. punkty drive-thru.

- Dzisiaj na naszych dwóch oddziałach przebywa 60 pacjentów. Z doświadczenia naszych lekarzy wynika, że wolne miejsca bardzo szybko są zajmowane - dodaje Pacukiewicz.

Przypomnijmy, że od początku pandemii w naszym kraju, pacjenci ciężej przechodzący zakażenie koronawirusem są leczeni od na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym i Hepatologii. Z kolei jesienią - podczas „drugiej fali” w Polsce, w bytomskiej „Jedynce” także działały dwa oddziały dla chorych. Wyremontowano bowiem i dostosowano oddział hematologii do standardów, które obowiązują na oddziale zakaźnym.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera