Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Marzenia romskich i polskich dzieci. W SP nr 16 pomagają w ich realizacji

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Daria Wardas, Julita Stefańska
Ricardo będzie piłkarzem, Daniel strażakiem, Jenifer pielęgniarką. SP nr 16 przygotowała publikację w której dzieci polskie i romskie marzą o przyszłości. W publikacji znajdziemy rysunki, zdjęcia oraz teksty o społeczności romskiej w Bobrku

Jest ich dwanaścioro. Wśród nich pięcioro z rodzin romskich, których rodzice mają świadomość, że wykształcenie dzieci to nie jest ani zdrada romskiej społeczności, ani fanaberia. Jednocześnie sami nie do końca potrafią ukazać dzieciom perspektywy zawodowe. Na szczęście mocno w tym pomaga szkoła.

Bohaterowie publikacji „Przyszłość - Odasojawła, czyli to co będzie”, to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Bobrku. Dzieci, które mają swoje konkretne marzenia dotyczące przyszłości zawodowej. O tym, kim chcieliby zostać w przyszłości przeczytamy (i zobaczymy na ich rysunkach) właśnie w tej książce.

A wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy powstała tu świetlica integracyjna „Amaro Strychos”. Uczęszcza do niej 45 dzieci, w tym 23 pochodzenia romskiego. Na początku podczas zajęć koncentrowano się na kultywowaniu romskiej tradycji i przeszłości.

- W ubiegłym roku, postanowiliśmy podczas zajęć sięgnąć także w przyszłość, do dorosłości - wyjaśnia Dorota Żuber, dyrektor SP nr 16, pod której redakcją ukazała się właśnie publikacja. - Ponieważ wśród rodziców dzieci romskich prawie nikt nie pracuje legalnie, a wśród nieromskich poziom bezrobocia jest wysoki, nasi wychowankowie z reguły nie mają wzorców i aspiracji zawodowych - mówi Dorota Żuber. Aby dzieci nie powielały więc statusu bezrobotnego, trzeba im już na tym etapie pokazać, jak ważne jest przygotowanie się do zawodowego życia. Zorganizowano więc zajęcia, na których dzieci poznały różne zawody i wybierały te, które chciałyby wykonywać w przyszłości.

Odwiedziły też autentyczne miejsca pracy wymarzonego zawodu - byli w szpitalu, kwiaciarni, komendzie straży pożarnej. Odpowiednio ucharakteryzowani, pozowali jako strażacy, piłkarze czy pielęgniarki do zdjęć wykonywanych przez uczniów klasy fotograficznej z bytomskiego Technikum nr 4. Dzięki temu poznali także bardziej siebie, swoje predyspozycje oraz zawód, o którym marzą. W książce jest też kilka artykułów przybliżających wiedzę o Romach, a także informacje o świetlicy i Fundacji, z którą szkoła prowadzi świetlicę.

Romowie w Bytomiu

„To tutaj znajduje się też największe skupisko Romów w Bytomiu. Obecnie w Bobrku zamieszkuje społeczność ok. 110 osób pochodzenia romskiego (w tym ok. 60 dzieci). Pierwsi Romowie pojawili się w Bobrku na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Była to grupa Romów wywodząca się ze społeczności Bergitka Roma, przybywająca głównie z osad mieszczących się w okolicach Nowego Sącza. Prawie wszyscy pochodzą nadal z Bergitki Romy. Sporadycznie zdarza się rodzina z Polskiej Romy. ”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!