Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Na budynku Urzędu Miejskiego pojawiły się tablice po śląsku. Miasto świętuje Dzień Śląskiej Flagi

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu pojawiły się tablice po śląsku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu pojawiły się tablice po śląsku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Bytom
Od kilku lat 15 lipca obchodzony jest Dzień Śląskiej Flagi - ma to związek z uchwaleniem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Z tej właśnie okazji, przed wejściem do budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu tabliczki urzędowe po śląsku, a także wywieszono flagi naszego województwa.

Przed wejściem do UM w Bytomiu zawisły tabliczki urzędowe po śląsku

Na budynku Urzędu Miejskiego w Bytomiu zawisły flagi województwa śląskiego, a przed wejściem pojawiły się tabliczki urzędowe po śląsku. Ma to związek z Dniem Śląskiej Flagi, który od 2011 roku w regionie obchodzimy 15 lipca.

Pomysłodawcą tego święta był senator Marek Plura, który zresztą od lat zabiega o uznanie śląskiego za język regionalny.

Z kolei, jeśli chodzi o Bytom, to z inicjatywą, aby właśnie w ten sposób upamiętnić kolejną rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego (na jego mocy powołano m.in. Sejm Śląski), wyszedł społecznik Dobromir Kaźmierczak.

Nie przeocz

Przypomnijmy, że godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk), czyli złoty orzeł na błękitnym polu, pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza Opolskiego.

Wspomniana symbolika została utrwalona z kolei przez księcia Władysława Opolczyka - to właśnie on w XIV wieku był m.in. księciem opolskim. Oficjalnie herb został ustanowiony w 2001 roku - taką decyzję wówczas podjął sejmik województwa śląskiego.

- Dla nas Ślązaków flaga Górnego Śląska jest dziś symbolem odradzającej się tożsamości i walki o jej prawne uznanie w ustawodawstwie polskim i czeskim, czyli w państwach, w których żyją rdzenni Ślązacy - wyjaśniał kilka lat temu Marek Plura.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera