Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomski dworzec PKP kiedyś i dziś. Jednych zachwyca, innych drażni. Jakie były jego losy i kiedy zobaczymy go w nowej odsłonie?

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Trwa remont całego bytomskiego odcinka linii kolejowej nr 131. Dzięki temu hala peronowa z 1929 roku odzyskuje dawny blask. Kliknij w galerię i zobacz jak zmienia się bytomski dworzec.
Trwa remont całego bytomskiego odcinka linii kolejowej nr 131. Dzięki temu hala peronowa z 1929 roku odzyskuje dawny blask. Kliknij w galerię i zobacz jak zmienia się bytomski dworzec. Marzena Bugała-Astaszow
Miejsce, z którego przed laty można było w cztery godziny dojechać do Berlina, przechodzi modernizację. Kiedyś ważny punkt komunikacyjny, dziś zapomniany i omijany przy planowaniu kluczowych tras. Próbuje odzyskać dawny blask - mowa o bytomskim dworcu PKP, który przez wiele lat był niechlubnym symbolem miasta. Kliknij w galerię i zobacz jak zmienia się ta przestrzeń.

Historia dworca kolejowego przy ulicy Wolskiego

Obecny budynek dworca staną w miejsce dawnej stacji, powstałej w 1868 roku. Kiedy po I wojnie światowej granice państw zmieniły swój kształt, Bytom stał się ważnym ośrodkiem, jako miasto przygraniczne. W latach 30. XX wieku wzniesiono budowle, które wypełniają krajobraz miasta do dziś - modernistyczny budynek dworca i towarzyszącą mu halę peronową.

Na przestrzeni lat wygląd dworca się zmieniał. Początkowo jego elewacja wykonana była z płyty klinkierowej. Z kolei charakterystyczna dla budynku wieża zegarowa była zakończona masztem. Nie trwało to długo, ostatecznie postanowiono otynkować zewnętrzną część dworca i obłożyć błękitnymi płytami. Maszt zdjęto, a zegar wymieniono.

Dworzec doczekał się remontu w 2014 roku. Bytomianie byli bardzo podekscytowani zmianami, gdyż dworzec niszczał i przestał być wizytówką miasta.

- W ramach remontu holu wykonawca wymieni okładziny na ścianach i suficie i posadzkę. Wyczyszczona zostanie także charakterystyczna mozaika ceramiczna. W dworcowym holu zamontowane zostanie nowe oświetlenie oraz zegar Zainstalowany zostanie także nowy systemu informacji głosowej podróżnych. Zamontowane zostaną nowe drzwi wejściowe, a także automatycznie przesuwane drzwi oddzielające hol dworca, od tunelu prowadzącego na perony, co pozwoli w przyszłości zamykać budynek dworca na noc - pisała w 2013 roku nasza reporterka, Magdalena Nowacka Goik.

W czerwcu 2014 roku zakończono prace. Koszt inwestycji sięgał 1,8 mln złotych i został sfinansowany ze środków własnych PKP SA (770 tys. zł) oraz PKP PLK. W 2020 roku zapowiedziano kolejne prace remontowe - tym razem planowano modernizację linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. Ich zakres uwzględniał bytomski dworzec.

Dworzec odzyskuje dawny blask - modernizacja hali

Zapowiedziany przed czterema laty remont trwa. Codziennie mieszkańcy miasta obserwują postępy prac. Szczególnie widoczne zmiany to te w obrębie samej hali, która pochodzi z 1929 roku.

- Zakończyły się już prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji hali i zabezpieczeniem antykorozyjnym, zaś roboty związane z montażem krokwi i deskowaniem są już prawie na ukończeniu. Równocześnie trwają także prace związane z ułożeniem nowego poszycia dachu z blachy cynkowo-tytanowej oraz montażem przeszklenia świetlika i ścian szczytowych - czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Trwają również prace na peronach i podziemnych przejściach dla podróżnych.

- Po zakończeniu prac wszystkie perony będą dostosowane do obsługi podróżnych, a windy ułatwią komunikację dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie również nowe nagłośnienie i czytelne oznakowanie, wymienione oświetlenie oraz ławki. Odnowione zostaną dwa przejścia podziemne, w tym przejście na perony. Na stacji zostanie przebudowanych łącznie ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym - informuje oficjalna strona miasta.

Co najistotniejsze, dzięki prowadzonym pracą zwiększy się przepustowość dworca. Zostanie również rozdzielony ruch towarowy od pasażerskiego. Zakończenie prac zaplanowano na 2025 rok.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera