Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBŚP rozbiło gang lichwiarzy na Śląsku. Oszuści pożyczali pieniądze pod zastaw domów. Oszukani tracili dorobek życia

Martyna Urban
Martyna Urban
Centralne Biuro Śledcze Policji razem z funkcjonariuszami innych oddziałów rozbiło gang lichwiarzy wyłudzających niebotyczne sumy prowizji. Przestępcy pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości ofiar, które przekraczały wartość pożyczek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centralne Biuro Śledcze Policji razem z funkcjonariuszami innych oddziałów rozbiło gang lichwiarzy wyłudzających niebotyczne sumy prowizji. Przestępcy pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości ofiar, które przekraczały wartość pożyczek. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE CBŚP
Centralne Buro Śledcze Policji rozbiło 13-osobowy gang oszustów. Akcję przeprowadzono równocześnie na Śląsku, pod Kielcami i w woj. pomorskim. Akcja CBŚP odbyła się nocą i miała bardzo dynamiczny przebieg. Padły strzały. Na nagraniu słychać wybuchy i odgłosy wybijanych szyb.

Akcja CBŚP

Oszuści pożyczali pieniądze pod zastaw nieruchomości, które nie odzwierciedlały faktycznej wartości obiektów. Grupa przestępcza dodatkowo wyłudzała prowizje w wysokości kilkudziesięciu tys. złotych. Osoby, które pożyczały od gangu pieniądze, często traciły dorobek życia.

Jak to działało? Poszkodowani w sprawie w latach 2008-2015, będąc w trudnej sytuacji majątkowej, znajdowali ogłoszenia w Internecie, w których proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty.

Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z AKCJI CBŚP

Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki.

- Według śledczych, zdarzało się również, iż kwota rzeczywiście wypłaconej pożyczki była niższa, niż ta wskazana w akcie notarialnym. Najczęściej też po podpisaniu umowy okazywało się, że pokrzywdzeni zobowiązani są pokryć zatajone przed nimi prowizje pożyczek w wysokości nawet kilkudziesięciu tys. zł - czytamy w komunikacie CBŚP.

W akcji wzięło udział kilka zarządów CBŚP, kilka komend wojewódzkich policji oraz Świętokrzyska Krajowa Administracja Skarbowa.

Nie przeocz

We wtorek, 12 października, przeszukiwania odbyły się w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim i śląskim. Zatrzymano 13 osób i przeszukano 17 obiektów.

W trakcie działań zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zabezpieczono także przedmioty należące do podejrzanych w postaci pieniędzy, biżuterii i samochodu.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta (lichwy), oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Do sądy skierowano 8 wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych, na podstawie zebranego materiału dowodowego.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera