Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cementownia Grodziec - postindustrialny raj fotografów w Będzinie będzie wyburzony

Katarzyna Kapusta
Malownicze ruiny cementowni w Grodźcu to ulubiony motyw fotografów w regionie
Malownicze ruiny cementowni w Grodźcu to ulubiony motyw fotografów w regionie arkadiusz gola/dziennik zachodni
Będzin ogłosił zapytanie ofertowe dla wykonania rozbiórki ruin budynku podstacji, które są częścią byłej Cementowni „Grodziec”. Zgłosiło się 10 firm, jednak najniższą ofertę złożyła firma z Kłodawy. Firma zdecydowała się na rozbiórkę budynku za niecałe 22 tysiące złotych. Kiedy rozpocznie się rozbiórka?

Kilka lat temu cementownia w Grodźcu została wpisana w na Zagłębiowską Listę Zabytków Techniki. Ten poindustrialny obiekt był od lat rajem dla miłośników fotografii. Sesje fotograficzne wśród ruin miewali tu nawet nowożeńcy. Od wielu lat miasto snuło plany co można tu będzie zrobić jeśli dojdzie do rewitalizacji cementowni. Te plany sa już nieaktualne, bo miasto ogłosiło zapytanie ofertowe dla wykonania rozbiórki ruin budynku podstacji, które są częścią byłej Cementowni „Grodziec”. Zgłosiło się 10 firm, jednak najniższą ofertę złożyła firma z Kłodawy. Firma zdecydowała się na rozbiórkę budynku za niecałe 22 tysiące złotych. Kiedy rozpocznie się rozbiórka?

- Prace rozpoczną się po podpisaniu umowy przez wybranego wykonawcę. Pozostałości obiektu stanowią zagrożenie dla pozostałych obiektów stanowiących wartość historyczną, a także dla życia osób, które mimo zakazu wchodzą na ten teren - mówi Kinga Wesołowska z UM w Będzinie. - Zakres i warunki rozbiórki były uzgadniane z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego - dodaje.

Wcześniej plany na rewitalizacje były wielkie. W 2008 roku Będzin otrzymał 70 tys. euro z Europejskiego Programu Współpracy Transnarodowej. Miasto dołożyło do tego wtedy 54 tys. zł i w ramach projektu powstały... dwie koncepcje zagospodarowania terenu. Na tym koniec, bo miasto nie miało pomysłu skąd wziąć pieniędzy na ich realizację. Pierwsza koncepcja zakładała stworzenie poprzemysłowego miasta ogrodu. Druga stworzenie centrum kulturalnego. Tą koncepcją interesował się Johann Bros, właściciel szybu Wilson w Katowicach. Szacowano, że na realizację potrzeba ok. 100 mln złotych. Dziś Johann Bros broni cementowni.

- Składamy za pośrednictwem Fundacji Eko-Art Silesia, petycję, w której zwracamy się z prośbą o odstąpienie od decyzji o wyburzeniu zabytkowych obiektów - mówi Johann Bros. Cementownia miałaby stać się ponadregionalnym centrum sztuki.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera