MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań, czerwiec 2021. Czy coś zatrzyma szalone podwyżki? Bańka mieszkaniowa rośnie w wielu krajach

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Rosnące ceny mieszkań zachęcają Polaków m.in. do zakupu nieruchomości pod inwestycję.
Rosnące ceny mieszkań zachęcają Polaków m.in. do zakupu nieruchomości pod inwestycję. Grzegorz Galasiński / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny mieszkań nie przestają rosnąć w całym kraju. Tymczasem za granicą w kilku krajach rośnie ryzyko bańki mieszkaniowej.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, czerwiec 2021 r. nie zaskoczył: był to kolejny miesiąc podwyżek. Według raportu Expandera i Rentier.io w 11 miastach odnotowano najwyższe stawki w historii. Eksperci przestrzegają, że może to być symptom groźnego przegrzania na rynku nieruchomości – tym bardziej, że ryzyko bańki mieszkaniowej rośnie obecnie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Ceny mieszkań, czerwiec 2021. Coraz drożej, więc kupujemy jak szaleni

Eksperci Expandera i Rentier.io przyjrzeli się cenom mieszkań w internetowych ogłoszeniach. Okazało się, że w maju 2021 r. lokale mieszkalne były średnio o 9 proc. droższe niż w maju 2020 r. Najwyższe ceny w historii odnotowano w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Uwagę zwraca zwłaszcza Kraków, gdzie mediana cen po raz pierwszy przekroczyła 10 tys. zł/m kw, a także Gdynia, gdzie mieszkania kosztują już prawie 9 tys. zł/m kw.

ceny mieszkań
Mediana cen za metr kwadratowy mieszkania w wybranych miastach Polski. Expander i Rentier.io

Szalone ceny nie powstrzymują jednak kupujących. Jak podaje „Rzeczpospolita”, ruch na rynku jest wręcz gorączkowy.

– Klienci kupują praktycznie wszystko, nawet mieszkania w kiepskich lokalizacjach i w złym stanie – mówi „Rz” Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomości. – (…) Łudzą się, że dzięki dalszym podwyżkom zyskają dobry przychód z inwestycji.

Według tok.fm inwestorzy kupują dziś ok. 40 proc. mieszkań w dużych miastach. Z kolei deweloperzy oceniają, że w zależności od osiedla ok. 25–50 proc. lokali kupowanych jest z myślą o zarabianiu na wynajmie.

Błeszyński przestrzega jednak, że mamy do czynienia z błędnym kołem. Klienci masowo kupują drogie mieszkania, bojąc się dalszych podwyżek – a to sprawia, że w odpowiedzi na wysoki popyt deweloperzy jeszcze podnoszą ceny. Co wówczas robią klienci? Kupują, bojąc się dalszych podwyżek.

Za mało mieszkań na sprzedaż na rynku

Według raportu Expandera i Rentier.io osoby rozważające zakup mieszkania mają dziś całkiem duży wybór – ogłoszeń w internecie jest więcej niż choćby w grudniu czy styczniu. Zarazem jednak w maju 2021 r. drastycznie spadła liczba dodawanych nowych ofert. Jeśli ten trend się utrzyma, pula dostępnych lokali zacznie się kurczyć.

A takie ryzyko istnieje, bo – jak alarmuje serwis GetHome.pl – deweloperzy nie nadążają z budową nowych mieszkań. W 8 analizowanych największych miastach w maju oddano do użytku o 58 proc. lokali mniej niż w kwietniu. Zagrożone są zwłaszcza Katowice, gdzie deweloperzy nie wprowadzili na rynek żadnego nowego mieszkania, a także Warszawa i Wrocław, gdzie spadła liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę.

ceny mieszkań
Podaż i popyt na wybranych rynkach mieszkaniowych w Polsce. GetHome.pl

– Kluczowa dla stabilności rynku mieszkaniowego jest równowaga pomiędzy popytem a podażą. (…) Niestety, wiele wskazuje na to, że właśnie runęła. W Warszawie powinien już głośno zabrzmieć sygnał SOS – przestrzega ekspert gethome.pl, Marek Wielgo.

Bańka mieszkaniowa pęcznieje – na razie za granicą

Warto wspomnieć, że cenowe szaleństwo na rynku nieruchomości trwa nie tylko w Polsce. Jak podają eksperci Bloomberg Economics, w wielu krajach dostępność mieszkań jest już gorsza niż przed kryzysem z 2008 r. Oznacza to, że ceny nieruchomości coraz bardziej rozjeżdżają się z zarobkami. Ryzyko bańki największe jest obecnie w:

  • Szwecji,
  • Kanadzie,
  • Nowej Zelandii.

Wśród zagrożonych krajów wymieniono także Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, niepokoi również sytuacja w Rosji i Turcji. A trzeba pamiętać, że w epoce globalizacji krach na rynku w jednym państwie może błyskawicznie rozlać się na inne państwa, jak w 2008 r.

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny i kupić mieszkanie? Uważaj

Czy pęknięcie bańki grozi również Polsce? Eksperci nie są zgodni. Z jednej strony wielu uspokaja, że póki co ceny mieszkań rosną w rozsądnym tempie i z uzasadnionych powodów, m.in. rosnących cen stali i innych materiałów budowlanych. Z drugiej strony pojawiają się też jednak głosy ostrzegające, że sytuacja zaczyna przypominać tę sprzed kryzysu w 2008 roku.

Jak w ostatnich tygodniach donosiły media, pojawiło się kilka niepokojących zjawisk, które mogą świadczyć o przegrzaniu rynku mieszkaniowego w Polsce:

  • według money.pl zaczęły się zdarzać przypadki zrywania umów rezerwacyjnych przez deweloperów – po to, by sprzedać już zarezerwowane mieszkanie komuś innemu za wyższą cenę;
  • według tok.fm w Krakowie i Warszawie pojawiły się grupy spekulantów, kupujących pakiety dopiero co budowanych mieszkań tylko po to, by odsprzedać je z zyskiem, gdy ceny wzrosną;
  • według gethome.pl w niektórych miastach, jak Katowice i Gdańsk, w ciągu ostatnich kilku lat znacząco pogorszyła się dostępność mieszkań (w Gdańsku średnia cena lokalu wzrosła o 73 proc., a przeciętne zarobki tylko o 29 proc.).

Oczywiście rynek nieruchomości wygląda dziś zupełnie inaczej niż w 2008 r., a z ówczesnego kryzysu banki i rządzący wyciągnęli wnioski. Nawet jeśli rynek jest przegrzany, niekoniecznie musi dojść do powtórki tamtych dramatycznych wydarzeń. Warto jednak uważnie obserwować sytuację i nie podejmować pochopnych decyzji o zakupie mieszkania.

– Pamiętaj! Zmienne oprocentowanie może znacząco wpłynąć na wysokość raty – przypomina na swojej stronie Komisja Nadzoru Finansowego. – Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi warunkami umowy i zrób symulację raty kredytu przy różnych wysokościach oprocentowania. Upewnij się, że nawet przy wyższych stopach procentowych będziesz w stanie spłacać kredyt.

[QUIZ] Czy mógłbyś zostać deweloperem? Sprawdź, czy zarobisz miliony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera