Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw wyższe z dnia na dzień. Gdzie jest tania benzyna, ON i LPG? Ceny na stacjach w województwie śląskim RAPORT 23.5.2018

DRAPA
Ceny paliwa na stacjach biją rekordy. Kiedy koniec tej galopady? Paliwo drożeje z dnia na dzień. Cena za benzynę bezołowiową 95 przekroczyła już 5 złotych, a nie zanosi się na to, by sytuacja miała poprawić się w ciągu najbliższych dni. Co wpływa na to, że paliwo drożeje? Przygotowaliśmy RAPORT CEN na stacjach benzynowych woj. śląskiego.

Cena paliwa na stacjach benzynowych bije kolejne rekordy. Podwyżki cen paliw uderzają kierowców po kieszeni. Jeszcze chwila, a nie będzie się opłacić jeździć prywatnymi samochodami.

Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z serwisu e-petrol.pl podkreśla, że ostatnie zmiany na stacjach paliw mają związek z sytuacją międzynarodową.

- Obecnie ceny wzrastają ze względu na to, co dzieje się na rynkach światowych. Przede wszystkim chodzi o ostatnią wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa o wypowiedzeniu porozumienia nuklearnego z Iranem i następujących po tym sankcjach. W tle jest także niska produkcja ropy w Wenezueli oraz napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. To wszystko wpływa na obecne ceny paliw - podsumowuje ekspert.

SPRAWDŹ CENY PALIW NA STACJACH NA ZDJĘCIACH

W kontekście wyższych cen za paliwo sporo mówi się także o wprowadzeniu tzw. opłaty emisyjnej. Projekt ustawy, który zakłada taką opłatę trafił już do Sejmu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnia, że dodatkowe koszty związane z opłatą emisyjną mają pokryć państwowe spółki paliwowe. Mówiąc wprost, opłata nie będzie związana z podwyżkami na stacjach paliw, a spadnie na producentów paliw lub importerów, którzy sprowadzają paliwo do Polski spoza Unii Europejskiej.

- Podchodzę z rezerwą do zapewnień, że tzw. opłata emisyjna nie odbije się na detalicznych cenach paliw. To jednak melodia przyszłości. Ta opłata może zostać wprowadzona najwcześniej latem - wskazuje Jakub Bogucki.

Nie jest tajemnicą, że największe spalanie generuje jazda w mieście, przede wszystkim w godzinach szczytu, gdy podróż polega w głównej mierze na powolnym poruszaniu się w korku, przyspieszaniu, hamowaniu i przemieszczaniu się od świateł do świateł. W takich warunkach trudno o oszczędności, ale wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby spalanie spadło o kilka lub nawet kilkanaście procent.Największym problemem, który mocno powiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu. Czasami jest to konieczne, ale skrajny pośpiech w mieście i próba „załapania się” na każde zielone światło, to najprostsza droga do szybkiego opróżnienia zbiornika paliwa lub… kolizji. Grunt to zachować spokój oraz cierpliwość.Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim płynna, spokojna jazda z możliwie stałą prędkością oraz unikanie wysokich obrotów, jeśli nie jest to koniecznie. Przykładowo, widząc przed sobą zmieniające się światła, zamiast przyspieszać, by zdążyć przed czerwonym (ryzykując mandat lub kolizję), lepiej powoli wytracać prędkość hamując silnikiem. Należy również pamiętać, aby nie jeździć na zbyt niskich obrotach, bo to również szkodzi jednostce napędowej.

Jak oszczędzać paliwo? TOP 10 sposobów na mniejsze spalanie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!