Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy rekonstrukcyjni z Gliwic będą przeszczepiać mieśnie brzucha u dzieci z zespołem suszonej śliwki

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Dzieci z tym rzadkim zespołem rodzi się w Polsce siedmioro rocznie. To głównie chłopcy. Pierwszym pacjentem był 6-letni dziś Marcel. Do tej pory medycyna nie dawała im szans.

Chorzy z zespołem suszonej śliwki rodzą się pozbawieni całkowicie lub częściowo mięśni brzucha. Skazani są na kalectwo i cierpienia, bo brak tych mięśni powoduje zaburzenia pracy różnych organów wewnętrznych. W takiej sytuacji znajdował się sześcioletni dziś Marcel, który przeszedł zabieg dzięki chirurgom rekonstrukcyjnym z IO w Gliwicach. Prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk mają na swoim koncie pionierskie zabiegi rekonstrukcyjne w tym przeszczepy twarzy oraz innych narządów, których przywrócenie ratuje chorym życie. Przypadek Marcela był dla nich kolejnym wyzwaniem. Zespół suszonej śliwki jest widoczny gołym okiem, bo pozbawiony mięśni brzuch marszczy się jak śliwka.

Dziś Marcel rozwija się jak inne dzieci

To mama Marcela wpadła na myśl, że jej synka mogą uratować tylko w Gliwicach. I tak się stało. Chorurdzy pobrali brakujące mieśnie z ud chłopca i wszczepili je pod skórę brzucha. Od dnia operacji upłynęły miesiące, ale dziś można powiedzieć, że Marcel rozwija się jak inne dzieci.

Lekarze IO w Gliwicach będą w ten sposób leczyć innych chorych, którzy trafią do nich z tą do tej pory nieuleczalną diagnozą. Dzieci i ich rodzice mogą więc czuć się bezpieczne, że trafią w ręce wyjątkowych lekarzy, którzy realizując każde kolejne wyzwania dają nadzieję chorym.

Zespół suszonej śliwki

Jak czytamy na stronie wylecz.to/choroby-genetyczne/, zespół suszonej śliwki "obejmuje wiele licznych wad wrodzonych, takich jak pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej czy powiększony pęcherz. Rokowanie w przypadku zespołu suszonej śliwki jest niestety niekorzystne, a leczenie choroby opiera się na korygowaniu istniejących wad. Około połowy dzieci umiera przed urodzeniem się lub przed ukończeniem 2. roku życia. Część chorych dożywa okresu dorosłości". Jak widać to już dane nieaktualne i choć Marcel i inni chorzy wymagają rehabiltacji, a niekiedy innych zabiegów chirurgicznych to teraz mogą być pewni, że w Gliwicach czeka na nich ratunek.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera