Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chora wątroba - jak o nią dbać? Wątroba traci cierpliwość

Agata Pustułka
Osoby z chorą wątrobą często nie mają apetytu
Osoby z chorą wątrobą często nie mają apetytu 123rf
Jest "żołnierzem" organizmu i broni go przed toksynami. Jakie preparaty warto zażywać? Jaką dietę trzeba zastosować?

Gdy chcemy pomóc naszej wątrobie, przemęczonej np. grillowo-piwnym weekendem, należy nie tylko zmienić dietę i zrezygnować z alkoholu, ale też sięgnąć po specjalistyczny preparat, który przyspieszy odtrucie. Zarówno w przypadku dolegliwości związanych z przejedzeniem, jak i problemów z wątrobą, które pojawiają się w innych sytuacjach, przez specjalistów polecane są preparaty z wysokooczyszczonymi fosfolipidami, które zawierają minimum 72 proc. fosfaty-dylocholiny. Właśnie ta aktywna klinicznie substancja to prawdziwa esencja leku, która wnika w komórki wątroby i wspomaga ich regenerację. Warto zatem w aptece kierować się właśnie tą podpowiedzią i spytać farmaceutę o skład lekarstwa. Nie każdy dostępny w aptece środek jest odpowiedni dla uszkodzonej wątroby.

W przypadku istniejących już problemów należy sięgać po sprawdzone preparaty o statusie leku, zbadane pod względem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. I oczywiście należy pamiętać, że suplementy diety nie leczą! Są to preparaty, które mogą jedynie wspierać fizjologiczne funkcje zdrowej wątroby.

A zatem na co należy zwrócić uwagę? W większości schorzeń wątroby dochodzi do tworzenia się ubytków fosfolipidowych w obrębie błon komórek wątrobowych, które wymagają uzupełnienia. Fosfolipidów jest wiele, ale ten najważniejszy, odpowiedzialny za prawidłową budowę błon komórkowych, to fosfatydylo-cholina. Wbudowywanie fosfatydylocholiny w uszkodzone komórki uzupełnia istniejące ubytki powstałe wskutek procesu chorobowego.

Za podstawowe działanie fosfolipidów (fosfatydylocholiny) uważa się przyspieszenie regeneracji i stabilizację błon komórkowych. I dlatego medykamenty zawierające odpowiednią dawkę tej substancji są po prostu skuteczne. Niestety pamiętajmy, że chora wątroba często nie daje charakterystycznych objawów. Zmęczenie czy osłabienie możemy przecież traktować jako efekt przepracowania lub nieprzespanej nocy. Do charakterystycznych wątrobowych dolegliwości zalicza się gniecenie, wzdęcia czy ucisk. Oczywiście możemy je potraktować też jako przemijające problemy trawienne, ale lepiej nie lekceważyć sygnałów i np. wykonać badania, bo nawet jeśli objawy miną, to niestety nie oznacza, że wątroba jest już w pełni zregenerowana i zdrowa. Złagodzić objawy związane z wątrobą można dzięki odpowiedniej diecie. Z menu należy wyeliminować: tłuszcze, potrawy wzdymające, smażone, a niekiedy też surowe warzywa i owoce. Trzeba je gotować na parze, a także przecierać. Osoby z chorą wątrobą często nie mają apetytu, dlatego ważne jest, aby posiłki były maksymalnie urozmaicone. I jeszcze jedna uwaga! Nie należy się przejadać, tylko jeść mniej a częściej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!