Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów i Rybnik jednymi z miast z najlepiej zagospodarowaną przestrzenią w Polsce! Jakie śląskie miasta znalazły się jeszcze w TOP10?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Rybnik
Rybnik Daniel Wojaczek
Świnoujście, Chorzów oraz Rybnik są miastami, które zapewniają swoim mieszkańcom najbardziej zrównoważoną przestrzeń do życia, według wyników Indeksu Zdrowych Miast stworzonego przez ekspertów z SGH, Fundacji GAP oraz Grupy LUX MED. Przeprowadzając analizę 66 miast na prawach powiatu, badacze skupili się na różnych aspektach przestrzeni, takich jak długość dróg rowerowych na 100 km², udział parków i terenów zieleni w przestrzeni miejskiej, czy też wydatki na pielęgnację zieleni w miastach i gminach. W pierwszej trójce - 2 śląskie miasta. Jakie miasta z naszego rejonu znajdują się w pierwszej dziesiątce?

Kształtowanie przestrzeni miejskiej, obejmujące układ budynków, infrastruktury, obszarów zielonych oraz dostęp do usług i atrakcji, może znacząco wpływać na zdrowie i ogólny komfort życia mieszkańców. Okazuje się, że mieszkańcy województwa śląskiego nie mają na co narzekać! Na 10 miast, które znalazły się w rankingu, aż 5 jest z województwa śląskiego.

- Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zależało nam, by pokazać, że w procesie projektowania i rozwijania miast samorządy powinny brać pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne i funkcjonalne, ale również zdrowotne. Stworzenie przestrzeni sprzyjającej aktywności fizycznej, dostępowi do zieleni, poprawie jakości powietrza oraz zapewnienie w tym celu odpowiedniej infrastruktury może znacząco wpłynąć na jakość życia mieszkańców miasta. Takie zarządzanie przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i tworzenia bardziej zrównoważonych, przyjaznych i atrakcyjnych miejsc do życia - komentuje Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Zwycięzcy kategorii

W kategorii "Przestrzeń", Indeksu Zdrowych Miast, prowadzenie objęło Świnoujście, a na miejscach tuż za nim na podium uplasowały się Chorzów oraz Rybnik. W czołowej dziesiątce umiejscowiły się również:

  • Elbląg,
  • Białystok,
  • Gliwice,
  • Grudziądz,
  • Kraków,
  • Siemianowice Śląskie,
  • Mysłowice.

Jakich terenów potrzebują mieszkańcy?

Badania dowodzą, że zachowanie zdrowego stylu życia jest ułatwione przez obecność miejskiej infrastruktury o charakterze błękitno-zielonym, znanej jako "blue-green health", włączając w to dostępne dla wszystkich udogodnienia sportowo-rekreacyjne. Warto również dążyć do ograniczania wszelkich form zagospodarowania terenu, które przyczyniają się do generowania hałasu, zanieczyszczeń, wysokich temperatur, nadmiernego zaludnienia oraz intensywnego ruchu komunikacyjnego. W szczególności ważne jest odpowiednie zaprojektowanie systemu komunikacyjnego i rozwinięcie transportu publicznego.

- Rozpoczynając prace badawcze nad obszarem dotyczącym zagospodarowania przestrzennego zdefiniowaliśmy, że jest to miejska struktura przestrzenno-funkcjonalna, którą trzeba poddać analizie pod kątem jej pozytywnego odziaływania na zachowania prozdrowotne oraz na zapobieganie występowania czynników zagrożenia zdrowotnego mieszkańców. Uwzględnienie tego obszaru jako jednego z ośmiu czynników było niezbędne, by móc inspirować samorządy do podejmowania odpowiedzialnych decyzji w zakresie odpowiedniego planowania przestrzeni miejskiej - informuje Prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja GAP.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera