Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów: nowa siatka szkół i praca dla nauczycieli

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W Chorzowie jest już nowa siatka szkół
W Chorzowie jest już nowa siatka szkół Marzena Bugała-Azarko
Reforma oświata sprawiła, że gimnazja mają zostać wygaszone. To sprawia, że zmienia się siatka szkół. W wyniku przekształcenia gimnazjów powstanie w Chorzowie pięć dodatkowych podstawówek. Co te zmiany oznaczają dla nauczycieli?

Od 1 września w Chorzowie działać będzie 21 podstawówek, w tym jedna bez rejonu. W związku z reformą oświaty będzie nowa sieć szkół. Pięć dodatkowych podstawówek rejonowych powstanie w wyniku przekształcenia gimnazjów.

Nowa siatka szkół w Chorzowie

W Chorzowie działać będzie także szkoła podstawowa bez obwodu: to Szkoła Mistrzostwa Sportowego przy ul. Harcerskiej . Do placówki dostaną się uczniowie, którzy pomyślnie przejdą sprawdzian predyspozycji sportowych. Nabór do tej szkoły obejmuje klasy czwarte i siódme W pozostałych 20 podstawówkach rejonowych, nabór na rok szkolny 2017/2018 prowadzony jest do klasy pierwszej.

- W wyniku reformy, uczniowie szkoły podstawowej będą mieć bliżej do szkoły, będą uczyć się w znanym sobie środowisku przez osiem lat. Zmniejszy się liczba uczniów dojeżdżających do szkół - mówi Anna Kij, dyrektorka Wydziału Jakości Edukacji w katowickim Kuratorium Oświaty.

- Pozytywne i oczekiwane zmiany przyniesie reforma szkół średnich, czyli wprowadzenie 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Wydłużenie nauki w szkołach średnich daje szansę na zdobycie gruntownego wykształcenia ogólnego - przekonuje.

W roku szkolnym 2017/2018 w Chorzowie będą funkcjonowały 4 licea ogólnokształcące oraz 2 z oddziałami sportowymi, a także 7 techników i 4 branżowe szkoły I stopnia, powstałe z przekształcenia zasadniczych szkół zawodowych

- Nadal będą działać szkoły policealne w ZSTiO nr 4 oraz w CKZiU. Pozostaną szkoły specjalne kształcące uczniów w dwóch zespołach szkół specjalnych - informuje Karolina Skórka, rzecznik chorzowskiego Urzędu Miasta.
Przypomnijmy, że miasto prowadzi 15 gimnazjów, z tego 6 jest samodzielnych, 5 działa w połączeniu ze szkołą podstawową, 4 ze szkołą ponadgimnazjalną. W gimnazjach kształci się 2 tys. 881 uczniów. W gimnazjach samodzielnych zatrudnionych jest 201 nauczycieli. Są także pracownicy administracji i obsługi: 18 w kuchni, 39 to obsługa, a 2 - pomoc nauczyciela . Daje to razem 69 osób.

Co z pracą dla nauczycieli?

Czy nauczyciele stracą pracę w związku z reformą oświaty? Tego właśnie niektórzy się obawiają . Zaskoczeniem może być jednak informacja, że w związku z reformą ma być... więcej etatów.

- W wyniku wprowadzanej reformy będzie więcej, a nie mniej etatów. Klasy szóste staną się klasami siódmymi, a więc będzie ich tyle samo, podczas gdy klas pierwszych gimnazjów było od lat mniej niż klas szóstych. Klasy gimnazjalne liczyły średnio więcej uczniów niż klasy w szkole podstawowej. W skali kraju będzie to o 5000 etatów więcej - podkreśla Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach

Liczba miejsc pracy dla nauczycieli powiązana jest z liczbą uczniów. W każdym roczniku liczba ta jednak spada (w związku z niżem), stąd też mniej miejsc pracy dla nauczycieli.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!