Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzowskie zoo ma nowego mieszkańca. Jest nim samiec antylopy indyjskiej

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Goście chorzowskiego zoo mogą oglądać antylopy tylnej części ogrodu, w sąsiedztwie jeleni milu i sik wietnamskich.
Goście chorzowskiego zoo mogą oglądać antylopy tylnej części ogrodu, w sąsiedztwie jeleni milu i sik wietnamskich. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie ma nowego mieszkańca. Został nim samiec garna, czyli antylopy indyjskiej, który w ubiegłym tygodniu przyjechał do Polski z Opel Zoo, ogrodu znajdującego się w Königstein im Taunus w zachodniej części Niemiec. Obecnie garna jest gatunkiem zaliczanym do kategorii zwierząt o podwyższonym ryzyku wyginięcia.

Antylopy indyjskie zostały sprowadzone do Chorzowa z Hamburga na początku czerwca ubiegłego roku. Cztery młode, roczne samice stały się wtedy pierwszymi przedstawicielkami tego gatunku w Polsce. W tamtym czasie były jeszcze zbyt młode, aby sparować je z samcem. Po niemal roku garny doczekały się męskiego towarzystwa.

Goście chorzowskiego zoo mogą oglądać antylopy tylnej części ogrodu, w sąsiedztwie jeleni milu i sik wietnamskich. To okolica, w której można spotkać także inne gatunki zwierząt pochodzące z Azji, tak jak antylopy indyjskie.

Nie przeocz

Czym są garny?

Antylopa indyjska, nazywana także garną, to średniej wielkości zwierzę, osiągające w kłębie wysokość około 70-85 cm. Antylopy te ważą około 30-40 kg. Bardzo łatwo odróżnić samicę antylopy indyjskiej od samca. Samice są żółtobrązowe i nie mają rogów. Samce natomiast są ciemnobrązowe lub czarne, a na ich głowach widoczne są długie, skręcone rogi.

Garny w naturze występują na terenie Nepalu i Indii, choć obecnie więcej można ich spotkać Argentynie i Teksasie, gdzie zostały introdukowane z rodzimych regionów. Antylopy żerują na terenach trawiastych i półpustynnych, w których mają łatwy dostęp do trawy. Żyją w stadach liczących do 50 osobników, składających się z jednego dorosłego samca, grupy samic oraz młodych. Są bardzo skryte i nieśmiałe.

Zobacz także

Latem garny są aktywne przede wszystkim wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem. Przez resztę dnia odpoczywają w cieniu. Antylopy indyjskie zaliczane są do gatunków narażonych na wyginięcie. Największe zagrożenie stanowi dla nich utrata siedlisk, które przekształcane są w pola uprawne. Nierzadko padają także ofiarami polowań rolników, którzy chcą ochronić przed nimi swoje pola.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera