Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzy z Wodzisławia mają bliżej na dializy

Jacek Bombor
Janina Hausman cieszy się z otwarcia nowej stacji dializ
Janina Hausman cieszy się z otwarcia nowej stacji dializ Fot. Jacek Bombor
Po długiej walce udało się w Wodzisławiu otworzyć supernowoczesną stację dializ dla pacjentów z niewydolnością nerek. Znajduje się w sąsiedztwie szpitala miejskiego.

W poniedziałek pojawili się tam pierwsi pacjenci, choć stacja mogła działać już od lata 2009 roku.
Wcześniej firmie nie udało się jednak podpisać kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (fundusz tłumaczył to kryzysem - red.).

Dzięki jednak samym pacjentom powiatu wodzisławskiego, którzy zadeklarowali chęć podjęcia leczenia w nowym miejscu, NFZ przyznał wreszcie pieniądze na ten rok. Wczoraj na pierwszej dializie spotkaliśmy panią Janinę Hausman z Rydułtów, która wcześniej musiała dojeżdżać na dializę do Jastrzębia-Zdroju.

- Tu mam więc znacznie bliżej. Bez porównania, poza tym jest nowocześniej, lepszy sprzęt. To też ma dla mnie znaczenie - mówiła nam pacjentka.
Chwali, że dla wygody pacjentów w salach umieszczone zostały duże, podwieszane telewizory z osobnymi słuchawkami, więc podczas zabiegu mogła oglądać seriale. Obiekt jest też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

O nową stację walczyli także sami pacjenci, skupieni w stowarzyszeniu osób chorych na niewydolność nerek Nephros z Jastrzębia-Zdroju.

- W Wodzisławiu jest już stacja przy ulicy Leszka, ale mniejsza, z 9 stanowiskami. Dodatkowe 15 stanowisk gwarantuje w tygodniu leczenie dla wielu nowych pacjentów z całego regionu - mówi szef stowarzyszenia, Ryszard Witek.

A to ważne, by dializy mieć blisko swojego miejsca zamieszkania - to oznacza lepszy komfort życia. - Bo nie licząc czasu dojazdu, sama dializa trwa 4 godziny, a trzeba się jej poddać trzy razy w tygodniu. Dojeżdżając do Jastrzębia pół dnia spędzałam w autobusach - mówi pani Janina.

Centrum działa przy szpitalu miejskim, ma 505 m kw. powierzchni, 15 stanowisk w dwóch osobnych salach i może dializować nawet 90 pacjentów. Inwestycja pochłonęła 3,3 miliona złotych.

Zabiegi w domu

Lekarze z Centrum Dializ Fresenius NephroCare w Wodzisławiu Śląskim chwalą się, że jako jedyni w powiecie wykonują bardzo zaawansowane technologicznie dializy wysokoprzepływowe.
- Pozwalają na lepsze oczyszczenie krwi pacjenta. Nasza placówka jest również jedynym ośrodkiem w okolicy, który prowadzi leczenie za pomocą dializ otrzewnowych, dzięki którym chorzy mogą sami wykonywać zabiegi w domu. My dajemy do ich wykonywania potrzebny aparat - mówi Andrzej Riemel, dyrektor stacji. JACK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!