Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy zabójca atakuje. Kolejne zatrucia tlenkiem węgla w województwie śląskim. Straż pożarna apeluje o ostrożność w sezonie grzewczym

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zatrucia tlenkiem węgla i pożary - straż pożarna podsumowała weekend na Śląsku
Zatrucia tlenkiem węgla i pożary - straż pożarna podsumowała weekend na Śląsku Pixabay
W miniony weekend, 3-4 grudnia, straż pożarna w naszym województwie odnotowała aż 17 zdarzeń spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Z tego powodu doszło do 8 pożarów w domach i mieszkaniach, a 9 zgłoszeń dotyczyło zatruć tlenkiem węgla.

Zatrucia tlenkiem węgla i pożary – straż pożarna podsumowała weekend

Jak informuje mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w wyniku nieprawidłowego korzystania z urządzeń grzewczych w naszym województwie ucierpiało 10 osób.

- W Gliwicach, w jednym z mieszkań tlenkiem węgla podtruło się sześć osób, w tym pięcioro dzieci – relacjonuje rzeczniczka straży pożarnej.

Kolejne podtrucie miało miejsce w Żorach. Konieczna była hospitalizacja czterech osób. Tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Według informacji przekazanych przez Anetę Gołębiowską, od początku sezonu grzewczego straż pożarna w naszym województwie przyjęła już 314 zgłoszeń związanych z tlenkiem węgla lub pożarami w mieszkaniach. Poszkodowanych zostało aż 75 osób, były również dwie ofiary śmiertelne.

Tlenek węgla, tzw czad, nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Gaz nie ma zapachu, nie można go również zobaczyć, więc nie zdążymy się w porę zorientować, że coś się dzieje. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel: węgla drzewnego, węgla kamiennego, gazu lub paliw płynnych. Do największej ilości zatruć toksycznym gazem dochodzi w trakcie sezonu grzewczego, co ma związek z częstszym używaniem urządzeń grzewczych połączonym ze słabszą wentylacją mieszkań i domów.

Cichy zabójca powoduje bardzo poważne niedotlenienie – hipoksję. W pierwszej kolejności uszkadza narządy, które są najbardziej wrażliwe na niedotlenienie – układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.

Straż pożarna po raz kolejny apeluje o korzystanie z czujników tlenku węgla. Urządzenie nie jest drogie, a w porę powiadomi o obecności cichego zabójcy w pomieszczeniu. Dzięki temu możemy uratować życie sobie i swoim bliskim.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera