Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn czekają utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu. Mieszkańcy poznali harmonogram rewitalizacji ul. Głębokiej

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Przebudowa ul. Głębokiej w Cieszynie to jeden z elementów projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który ma podnieść atrakcyjność miasta. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
Przebudowa ul. Głębokiej w Cieszynie to jeden z elementów projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który ma podnieść atrakcyjność miasta. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie Łukasz Klimaniec
1 września rozpoczną się prace związane z rewitalizacją ul. Głębokiej w Cieszynie. Mieszkańców i turystów czekają utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta. W pierwszej kolejności w rejonie ulic Zamkowej i Menniczej.

Przebudowa ulicy Głębokiej to jeden z elementów projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”, który w swoim założeniu ma stworzyć nowy produkt turystyczny i podnieść atrakcyjność miasta. Ulica Głęboka po rewitalizacji ma być deptakiem z prawdziwego zdarzenia. Z nową nawierzchnią, zniwelowanymi murkami (by ułatwić dojście do sklepów), bez barier architektonicznych, za to z elementami małej architektury i zieleni, bez samochodów, ale z pierwszeństwem ruchu pieszych ma nawiązać do popularnych deptaków, na których w innych miastach koncentruje się życie rozrywko-wo-handlowo-usługowe.

Tak duża inwestycja wiąże się ze utrudnieniami, jakie czekają mieszkańców i turystów. Przedstawiciele władz miasta oraz wykonawcy (Spółki Polskie Surowce Skalne Sp. z o.o. Grupa Budowlana) na spotkaniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami podali harmonogram i poszczególne etapy prowadzenia prac na ul. Głębokiej.

Dawny Cieszyn ocalony ze śmietniska [ZOBACZ NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

- Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy 1 września – informuje Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna. - Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, bo pierwszy odcinek, na którym będą prowadzone prace, będzie zamknięty - dodaje.

Przebudowa ul. Głębokiej rozpocznie się od ul. Zamkowej i stopniowo, etapami, będzie prowadzona w kierunku Rynku. Pierwszy etap prac obejmuje odcinek od ul. Zamkowej do ul. Menniczej. Mieszkańcy i turyści muszą przygotować się na zmianę w organizacji ruchu – ruch zostanie „odwrócony” i poprowadzony w kierunku Rynku, a nie jak do tej pory w kierunku ul. Głębokiej. Zamysł jest taki, by kierowcy z ul. Menniczej, Starego Targu i Olszaka wjeżdżali w ul. Głęboką i kierowali się stronę Rynku. Objazd do ul. Zamkowej ma zostać poprowadzony ul. Rynek, Regera, Górny Rynek, Garncarską, Bobrecką i Korfantego.

Musisz to wiedzieć

Rewitalizacja ul. Głębokiej w Cieszynie została podzielona na pięć etapów

  • ul. Zamkowa – ul. Mennicza (1.09 - 31.11.2020)
  • ul. Mennicza – ul. Browarna (1.10 - 31.12.2020)
  • ul. Browarna – Stary Targ: (1.01.2021 - 28.02.2021)
  • Stary Targ – ul. Olszaka (1.03.2021 - 31.05.2021)
  • Ul. Olszaka – Rynek (1.04.2021 - 31.05.2021)

- Umowę mamy podpisaną do końca maja 2021 r. i mamy nadzieję, że inwestycja będzie przebiegała zgodnie z harmonogramem, choć mamy świadomość dwóch bardzo newralgicznych spraw, które mogą spowodować jej przedłużenie inwestycji – przyznaje Przemysław Major. Chodzi o stare piwnice, jakie znajdują się w części ul. Głębokiej pod pasem drogowym, a których sklepienia będą prawdopodobnie odkrywane. Od ich stanu będzie zależał sposób prowadzenia prac. Druga sprawa to różnego rodzaju znaleziska archeologiczne, które mogą pojawić się podczas prac ziemnych, a które mogą wpłynąć na długość inwestycji.

Na stronie cieszyńskiego Ratusza (um.cieszyn.pl) została uruchomiona zakładka poświęcona rewitalizacji ul. Głębokiej. Mieszkańcy będą mogli znaleźć w niej harmonogram prac, aktualności dotyczące inwestycji, zmiany w organizacji ruchu oraz kontakt o osób odpowiedzialnych za przedsięwzięcie.

Rewitalizacja ul. Głębokiej to część projektu „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju”. Prócz przebudowy ul. Głębokiej prace będą prowadzone także na ul. Zamkowej, gdzie znajdzie się transgraniczne centrum informacji, a budynek dawnej strażnicy zostanie tak zniwelowany, by odsłonić więcej Wzgórza Zamkowego. Na dachu dawnej strażnicy znajdzie się taras, a poniżej budynku stanie replika tramwaju.

Zmiany dotkną też cieszyński Rynek, który zyska bardziej uporządkowany wygląd - ujednolicone zadaszenia ogródków piwnych, ruch samochodowy ograniczony do pojazdów z zaopatrzeniem, gustowne ławki, elementy zieleni w donicach, podświetlona fontanna - nadadzą miejscu nowy blask. Na przebudowę ul. Głębokiej zostało przeznaczonych 5 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera